مقالات کاربردی

کولر آبی بخریم بهتر است یا کولر گازی؟

کولر آبی بخریم بهتر است یا کولر گازی؟

با نزدیک شدن به فصل گرما بحث خرید و راه‌اندازی لوزام سرمایشی و خنک‌کننده چون کولر، داغ می‎شود و کسانی که این وسیله را در منازل خود دارند به فکر تعمیر و نصب و کسانی که آن را تهیه نکرده اند به دنبال خرید این دستگاه ها هستند.

اما موضوعی که در زمینه خرید مطرح است و ذهن شما را به خود مشغول ساخته را می‎توان این مبحث بیان نمود که کولر آبی بخریم بهتر است یا کولر گازی که پاسخ بدان بسته به یک سری از المان ها صورت می‌گیرد که در ادامه بدان اشاره نموده ایم.

بهتر است قبل از یافتن پاسخ به این سؤال که کدامین نوع کولر را خریداری نماییم به این که کولر آبی یا کولر گازی چیست، بپردازیم و سپس با مقایسه و آشنایی با مزایا و معایب هر کدام از این نوع کولر ها تصمیم نهایی خود را برای خرید بگیریم.

کولر آبی چیست؟

در اصل کولر آبی یکی از وسیله های سرمایشی سنتی و قدیمی است که با وجود به روی کارآمدن سری کولر های گازی هنوز هم مورد خریداری قرار می‌گیرد؛ البته که کولر های آبی امروزی از تغییرات و سیستم های جدیدی برخوردار هستند که از آنچه که در گذشته دیده اید، به روز تر شده اند.

به همین جهت انواع مختلفی از این محصولات در بازار شامل کولر آبی پوشالی، کولر آبی سلولزی و کولر آبی پرتابل را مشاهده می‎کنید که بسته به ویژگی ها و کاربرد هر یک از آن و شرایط خود می‎توانید دست به خرید آن بزنید.

در اصل بنای کار هر یک از این مدل کولر های آبي را می‎توان روش سرمایش تبخیری برای خنک کردن هوا بیان نمود؛ یعنی هوای گرم از بین پوشال یا پد سلولزی عبور می‎کند و آب کولر این هوای گرم را خنک می‎نماید.

با این تفسیر می‎توان به این که هر چقدر مقدار آب کولر بیشتر باشد به قطع خنک سازی بهتر انجام می‌گردد، پی برد. همین شیوه خنک سازی این محصولات است که سبب نامگذاری آن به عنوان کولر آبی شده است.

کولر آبی بخریم بهتر است یا کولر گازی؟
به طور کلی نحوه کار کولر آبی را می‎توان بدین شکل بیان نمود:

  • آب از طریق پمپ کولر آبی که الکتریکی است به قسمت بالای پوشال رفته و بر روی پوشال یا پد سلولز کولر ریخته می‎شود یا آن را خیس نگه می‎دارد.
  • عبور هوا از روی پوشال یا پد معرفی شده منجر به تبخیر آب روی آن می‎شود، از آنجایی که برای تبخیر شدن گرما آب هوای اطراف را جذب می‎کند، خنک شدن هوا رخ می‎دهد.
  • سپس این هوای خنک با رطوبت 90 درصد وارد فضای منازل شما به جهت خنک سازی می‌گردد.

کولرگازی چیست؟

یکی از اختراعات قرن بیست که برخلاف نوع کولر آبی که سیستم خنک‌کنندگی آن بر مبنای آب کار می‎کند، با تبدیل گاز به مایع و سپس تبدیل مایع به گاز سرما و خنک سازی را انجام می‎دهد را می‎توان کولز گازی معرفی نمود که چند سالی است که توانسته سهم زیادی از بازار را این سیستم خنک‌کننده به خود اختصاص دهد.

کولر آبی بخریم بهتر است یا کولر گازی؟
در باب نحوه کار کولر گازی می‎توان مراحل زیر را بیان نمود:

  • در کولر گازی با روشن شدن الکترو موتور، فن داخلی شروع به کار می‎کند.
  • گاز که به صورت بخار و فشار کم وارد مخزن می‎شود توسط کمپرسور مکیده و منجر به افزایش فشار و دما آن می‎شود.
  • به دلیل اختلاف دمای گاز با هوای بیرون و از دست دادن حرارت این گاز به مایع تبدیل می‎شود و در درون لوله های داخلی، گاز جریان پیدا نموده و حرارت را جذب نموده و هوا را خنک می‌کند.

مقایسه کولر آبی و گازی جهت تشخیص خرید مناسب ترین نوع کولر

حال که با روند کاری این سری از وسایل سرمایشی آشنا شده اید، بهتر است به مقایسه کولر آبی و گازی نیز بپردازیم تا بتوانید از این جهت نیز به این که کدامین نوع این محصولات سرمایشی را برای منازل خود بخرید دست یابید؛ پس با ما همراه باشید.

مقایسه مصرف کولر آبی و گازی

به قطع یکی از موضوعاتی که در خرید کولر چه از نوع گازی چه نوع آبی باید انجام شود تا بر اساس آن بتوان بهترین نوع کولر برای خرید شما مشخص گردد را می‎توان مقایسه مصرف کولر آبی و گازی بیان نمود.

همان طور که از نام کولر آبی پیداست، مصرف آب زیادی را می‎طلبد تا بحث خنک سازی انجام شود؛ پس مصرف آب در این مدل از کولر ها بالاست به ویژه در شرایط و بحران کمبود آب کشور که به عنوان یک عیب برای این محصول به شما می‎رود. البته که در مقابل نوع کولر گازی نیز مصرف برق بالایی دارد.

البته با رعایت یک سری از اصول شما می‎توانید مصرف انرژی در هر دو نوع کولر را کاهش دهید، به طور مثال برای کولر های آبی سرویس به موقع، تعویض پوشال یا پد، برپایی سایه بان برای آن و رسوب زدایی به مصرف انرژی کمتر و کارکرد صحیح کولر کمک می‎نماید.

در باب کولر های گازی محل نصب مناسب، سرویس به موقع و منظم و پاکیزه نگه داشتن فیلتر منجر به کاهش مصرف انرژی می‎گردد. البته که در هر دو نوع کولر انتخاب ظرفیت با توجه به مساحت منزل نیز باید صورت گیرد تا مصرف انرژی این محصولات کمتر شود.

البته نباید از تاثیر کانال کشی صحیح برای کولر آبی و عایق دیوار و پنجره ها در صرفه جویی انرژی نیز غافل شوید. نکته قالب عرض در این زمینه توجه به گرید انرژی محصولات در زمان خرید است که باید A باشد که کم مصرف ترین انرژی هاست.

البته باید بدانید امروزه استاندارد رده بازدهی انرژی تغییر یافته و در سری وسایل سرمایشی جدید گرید D به عنوان بهترین رده انرژی در این وسایل سرمایشی شناخته می‌شود که باید در خرید بدین موضوع توجه داشته باشید.

مقایسه سطح کیفی هوای توزیع شده

در باب مقایسه سطح کیفی هوای توزیع شده برای کولر های آبی و گازی می‎توان عملکردی عکس را بیان نمود؛ یعنی کولر های گازی سطح و کیفیت بهتری از هوا را در خانه ایجاد می‎کنند در حالی که برای محیط زیست به دلیل گاز های تولید شده توسط این محصول آلودگی رخ می‎دهد.

در نوع کولر آبی به دلیل این که هوای بیرون به داخل کشیده می‌شود آلودگی محیط خانه بیشتر از بیرون است و سطح کیفیت هوای این کولر ها به نسبت گازی کمتر است؛ البته این بحث برای کولر های آبی پوشالی بیشتر است و با ورود نوع کولر آبی سلولزی کیفیت هوای توزیع شده برای این محصولات نیز بیشتر شده است.

شرایط آب و هوایی نیز مؤثر در انتخاب کولر آبی یا گازی

هر کمپانی به منظور استفاده از این وسایل سرمایشی در مناطق مختلف اقدام به تولید انواع مختلف کولر آبی و گازی نموده اند؛ پس با این تفاسیر شرایط آب و هوایی نیز مؤثر در انتخاب کولر آبی یا گازی است که باید مد نظر قرار گیرد.

به طور مثال بهترین نوع کولر برای آب و هوای شرجی به ویژه مناطق شمالی استفاده از کولر گازی است؛ اما برای مناطق با آب و هوای خشک کولر آبی پیشنهاد می‎شود، البته که نوع گازی را نیز برای این آب و هوا استفاده می‎نمایند؛ ولی بهتر است نوع آبی را استفاده کنید؛ چرا که رطوبت در این شرایط اقلیمی باید وجود داشته باشد و با نوع کولر آبی این موضوع اتفاق می‎افتد.

بررسی کولر آبی و گازی از لحاظ هزینه نگهداری

به قطع هر وسیله در عین کارکرد خود با مشکلات و خرابی مواجه می‎شود، حتی در صورت عدم بروز مشکل یا خرابی نگهداری از آن نیز مستلزم هزینه است که یکی دیگر از ارکانی است که برای انتخاب نوع کولر باید بدان توجه نمایید.

به طور مثال در بررسی کولر آبی و گازی از لحاظ هزینه نگهداری می‎توان به این که در نوع کولر های آبی تنها هزینه تعمیر کولر و یا تعویض پوشال یا پد سلولزی و قطعات در صورت خرابی وجود دارد برای کولر گازی هزینه سرویس دوره ای به صورت منظم و بحث تعمیرات در صورت نیاز وجود دارد که به خودی خود هزینه بیشتری را در بر دارد.

در نظر گرفتن این که هزینه نگهداری، تعمیر و سرویس نوع کولر گازی بیشتر از نوع کولر آبی است و بحث وجود شرایط نابه سامان اقتصادی جامعه بوده که سبب شده تا ارجحیت خرید به سمت کولر های آبی برود.

کولر آبی بخریم بهتر است یا کولر گازی؟

بررسی قیمت کولر آبی و گازی عاملی دیگر برای خرید و انتخاب کولر

در کنار شناختی که برای نوع کولر آبی یا گازی بر اساس کارکرد و مقایسه آن با یکدیگر به دست آورده اید حال نوبت به اصلی ترین معیار در زمینه خرید برای هموطنان می‎رسد و آن چیزی نیست جز بررسی قیمت این محصولات که به قطع در زمینه خرید شما اثر دارد.

بررسی قیمت کولر آبی و گازی عاملی دیگر برای خرید و انتخاب کولر است؛ اما این که بگوییم این موضوع بر این که کدامین نوع کولر بهتر است، تاثیر دارد نبوده و آن چه که این برتری را معین می‎کند بحث توان خرید شماست که با در نظر گرفتن موارد بالا بهترین نوع کولر برای خرید را مشخص می‎کند.

به طور کلی در میان انوع مختلفی کولر های ارائه شده در بازار به دلیل ویژگی های مختص به آن و نوع این که کولر گازی است یا آبی تفاوت قیمت مشاهده می‎شود به طور مثال در نوع کولر آبی سلولزی پلیمری قیمت بیشتری را به نسبت نوع پوشالی محصول مشاهده می‎کنید.

در قیاس نوع کولر گازی با آبی نیز می‎توان تفاوت قیمتی بارزی را مشاهده نمود و آن هم به دلیل نحوه کارکرد و تکنولوژی تولید این محصولات است که سبب شده تا قیمت کولر گازی بسیار بیشتر از نوع آبی باشد.

اگر بحث هزینه برای نگهداری و سرویس را ندارید و توان خرید شما بالاست با در نظر گرفتن موارد بیان شده در بالا می‎توانید به خرید کولر گازی دست بزنید، در حالی که اگر بحث هزینه برای شما حائز اهمیت است نوع خرید کولر آبی به شما پیشنهاد می‎شود.

البته که می‎توانید نه نوع کولر آبی پوشالی و نه نوع کولر گازی بلکه با یک قیمت متوسط به سمت خرید نوع کولر سلولزی با جنس پلیمری بروید که قیمت مطلوب، درصد خنک‌کنندگی بیشتر را برای شما به دنبال دارد؛ البته که باید بحث اقلیم و شرایط آب و هوایی مناطق را نیز در این زمینه در نظر بگیرید.

کولر آبی بخریم یا گازی؟

با توجه به مباحث بیان شده در بالا بوده که شما می‎توانید تصمیم نهایی خود در پاسخ به این سؤال که کولر آبی بخریم یا گازی را تعیین کنید. در باب خریداری نوع کولر های آبی و بسته به وجود تنوع محصولات از نظر برند در بازار پیشنهاد خرید ما به شما محصولات برند کاوه کویر است.

کولر های کاوه کویر با کیفیت بالا و تنوع محصولاتی از نوع پوشالی، سلولزی و نوع پلیمری توانسته بهترین ها را به شما ارائه دهد که امکان خرید آن برای شما نه تنها به شکل حضوری از کاشان بلکه به صورت خرید آنلاین نیز مهیا شده است.

روش خرید مستقیم بدون تعامل واسطه که توانسته در اصل قیمت کولر آبی را با قیمت مناسب و تولیدی به شما ارائه دهد. نه تنها قیمت مناسب بلکه تضمین کیفیت نیز در باب محصولات این برند برای شما در نظر گرفته شده است تا با خیالی آسوده و راحت دست به خرید این وسیله سرمایشی که از واجبات فصل گرما برای هر منازل است، بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *