مقالات کاربردی

راهنمای انتخاب کولر آبی کاوه کویر

راهنمای انتخاب کولر آبی کاوه کویر

یکی از بهترین گزینه ها در بهار و تابستان برای خنک سازی و مطلوب کردن هوا را می‌توان کولر معرفی نمود؛ اما این که بین کولر های آبی و گازی موجود در بازار کدامین کولر انتخابی مناسب است را می‌توان بسته به شرایط جوی و میزان رطوبت دمای هوای منطقه زندگی شما بیان نمود.

اغلب در مناطق با آب و هوای خشک انتخاب کولر آبی به دلیل در بر داشتن و ایجاد رطوبت گزینه ای بسیار مناسب است و موضوع قابل بحث ما در این مقاله بررسی و راهنمای انتخاب کولر آبی کاوه کویر است.

برندی که توانسته محبوبیت ویژه ای را در بین هموطنان در داخل و خارج از کشور به دست آورد و همین مسئله ای شود تا در خرید و انتخاب انواع مختلف کولر های آبی ارائه شده توسط این برند، نیاز به راهنمایی داشته باشید که ما در اینجا شما را راهنمایی می‌نماییم تا بتوانید به خرید کولر آبی مناسب دست یابید.

نه تنها راهنمایی در باب انتخاب کولر آبی کاوه کویر بلکه تمام نکاتی که در باب استفاده و نصب آن نیز لازم است تا از آن مطلع باشید را می‌توانید در این مبحث به دست آورید؛ پس با ما تا انتهای این مقاله گردآوری شده همراه باشید.

انواع کولر آبی کاوه کویر را بشناسید

قبل از این که بخواهیم در باب انتخاب کولر آبی چیزی بگوییم بهتر است انواع کولر آبی کاوه کویر را بشناسید تا بر اساس شناختی که از انواع مختلف این محصولات در بازار وجو دارد بتوانید به انتخاب درخور و شایسته ای دست یابید.

کولر های آبی تولید شده توسط شرکت کاوه کویر به جهت بهره‌گیری از دانش فنی روز دنیا و تلاش محققان فنی و نظرات مشتریان از به روزترین محصولات موجود در بازار است که شما با خیالی آسوده می‌توانید متنوع ترین محصولات را با شناختی که از آن به دست می‌آورید انتخاب و خریداری نمایید.

به طور کلی از لحاظ جنس بدنه ای که برای این محصولات استفاده می‌شود شما شاهد دو نوع کولر آبی فلزی و کولر پلیمری آبی در بازار خواهید بود که هر کدام به نوبه خود مزیت و معایبی را در بردارند که نوع کولر پلیمری به عنوان اولین نمونه از کولر هایی که میزان درصد خنکای بیشتری را دارد در مقایسه با نوع کولر فلزی به دلیل جنس پلی پروپیلن مورد استفاده در آن با میزان خنکای بیشتر، دوام و مقاومت بالاتر در برابر با گرما و رطوبت است و همین کیفیت بی نظیری را در برابر با کولر فلزی برای این محصولات به همراه دارد.

درست است که کولر فلزی با جنس بدنه گالوانیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک مقاومت مطلوبی را دارد؛ اما نه به اندازه کولر های پلیمری و این را پس از چند سال استفاده از این مدل کولر ها به راحتی متوجه خواهید شد.

شاید همین مزیت و ویژگی است که توانسته برتری کولر های پلیمری را بیشتر از نوع کولر های آبی در بازار نماید، به ویژه که از سری محصولات جدیدی است که در رقابت با نمونه کولر گازی از لحاظ هزینه دارای قیمتی کمتر و از جهت خنک سازی به نسبت کولر های فلزی خنکای بیشتری را دارد.

البته باید به تقسیم بندی انواع این مدل از کولر های آبی در دو دسته معرفی شده برای انتخاب و خرید نیز توجه نمایید و با در نظر گرفتن شناختی همه جانبه از این محصولات تصمیم نهایی خود را برای انتخاب هر یک از این مدل کولر های آبی بگیرید که در زیر به معرفی هر یک از این دسته بندی ها اشاره می‌نماییم.

کولر آبی فلزی

همان طور که بیان شد به دلیل جنس بدنه گالوانیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک و عملکرد این سری از کولر ها بر پایه آب و تبخیر آن است که آن را به عنوان کولر آبی فلزی می‌شناسند. این مدل از کولر ها را برحسب نوع واسط تبخیری به کار رفته در کولر به دسته بندی های مختلفی تقسیم می‌نماید که شامل مدل های زیر است:

کولر آبی فلزی

کولر فلزی پوشالی

در این مدل کولر فلزی نوع واسطه تبخیری از جنس پوشال است، پوشال در اصل رشته های از جنس چوپ است که به صورت فشرده درون تورهای نایلونی قرار داده می‌شود تا بتواند آب را جذب نموده و از طریق جریان هوا بادی خنک را به محیط انتقال دهد.

معایبی که برای این نوع واسط تبخیری وجود دارد امکان ریزش این رشته های چوبی یا همان پوشال پس از مدتی استفاده و جذب آب است که در این صورت شاهد کاهش میزان خنکا خواهید بود و شاید همین دلیلی است که باید سریعا به سراغ کولر آبی خود بروید و در صورت نیاز به جابه جایی پوشال بپردازید.

منظور از جابه جایی تغییر جهت قرار گیری پوشال از سمت پایین به بالاست تا قسمت ریزش خورده به پایین به سمت بالا انتقال یابید و بتواند به خوبی جریان هوا و تبخیر آب را انجام دهد. در بعضی مواقع این کار فایده نداشته و باید به سراغ تعویض پوشال ها بروید.

به طور کلی تعویض پوشال ها بر اساس ساختاری که دارد باید به صورت سالانه یا هر شش ماه یکبار انجام شود و چرایی آن علاوه بر بحث ساختاری آن به شرایط آب منطقه زندگی شما نیز باز می‌گردد که در صورت میزان سختی بالا باید به جای تعویض سالانه به سراغ تعویض هر شش ماه یک بار این پوشال ها بروید.

کولر فلزی سلولزی

دسته دیگری از کولر های آبی که به نوعی نسل جدیدی از کولر های فلزی به شمار می‌رود را می‌توان کولر فلزی سلولزی معرفی نمود. کولری که واسط تبخیری آن از جنس پد سلولزی است. پد سلولزی لایه های نازک و موج داری از جنس کاغذ فلاندی با خاصیت جذب بالاست که به دلیل قدرت جذب بیشتر آب شاهد میزان خنکای بیشتری از این کولر ها نسبت به کولر فلزی پوشالی هستید.

در اصل تنها وجه تمایز برای این مدل از کولرها نوع پد و پوشالی است که در آن به کار می‌رود و در دیگر موارد از جنس بدنه گرفته تا دیگر قطعات تماما به صورت یکسان و مشابه بوده و به عنوان تنها تفاوت باید به واسط این کولر ها توجه نمود.

به دلیل این که تولید پد های سلولزی به گونه ای است که به جهت جلوگیری از تخریب، تجزیه، خوردگی از مواد شمیایی در آن استفاده می‌شود شما می‌توانید از سه تا پنج سال بدون بحث تعویض از این پد ها در کولر آبی استفاده نمایید و این مزیتی است که برای این نمونه از واسط های تبخیری وجود دارد.

شیارهای که بر روی ساختار پد سلولزی قرار گرفته شیارهایی با زاویه 45 تا 60 درجه است که شیار های لایه کنار با زوایه 15 تا 30 درجه را قطع می‌کند و همین موضوع سبب شده تا لایه نازک آب روی سطح قرار گرفته و به سمت پایین حرکت کند و در این بین هوا از منافذ در بین لایه ها ورود نماید.

ساختار و فرمولاسیون این پد سلولزی به گونه ای است که در پی مزیت هایی که دارد امکان ساخت و تولید آن تنها به دلیل استفاده از تکنولوژی های خاص در شرکت های محدودی تولید می‌شود که شرکت کاوه کویر یکی از این مجموعه هاست که در این راستا توانسته وسایل سرمایشی این چنینی را وارد بازار نماید.

از مزیت هایی که برای این پد سلولزی در بازار وجود دارد و همین سبب شده تا این نمونه از کولر های فلزی را محبوب هموطنان زیادی نماید را می‌توان موارد زیر بیان نمود:

 • راندمان تبخیر بالا نسبت به پوشال به دلیل ایجاد سطح تماس بیشتر بین آب و هوا
 • عدم انتقال قطرات آب به محیط
 • فرایند رسوب گذاری با سرعت پایین
 • طول عمر بالا به دلیل برخورداری از خاصیت خودشویی
 • تعمیر و نگهداری و شستشوی آسان
 • قدرت جذب بالای آب

کولر پلیمری

کولر پلیمری

دسته بندی دیگری که برای کولر های آبی در بازار وجود دارد و بیان نموده ایم نوع کولر پلیمری است که به دلیل جنس بدنه آن، این دسته بندی برای کولر های آبی پدید آمده است. در اصل این مدل از کولر های آبی پلیمری نسل اصلاح شده و جدیدی از کولر های آبی هستند که امروزه توانسته اند به دلیل مزایای فراوانی که در مقایسه با نوع فلزی دارد، مورد توجه بسیاری از هموطنان قرار گیرند.

درست است که از لحاظ قیمت و هزینه شما شاهد بیشترین قیمت کولر پلیمری به نسبت کولر فلزی هستید؛ اما در مقایسه با خرید کولر های گازی شما موظف به پرداخت کمترین هزینه برای آن هستید و به نسبت نوع فلزی شاهد خنکای بیشتری از آن هستید که همین موضوع کمک می‌نماید تا بتوانید این محصول را جزو آیتم های خرید خود قرار دهید.

همان طور که کولر های آبی فلزی خود به دسته بندی های مختلفی تقسیم می‌شوند در مدل کولر های آبی پلیمری نیز شاهد انواع مختلفی از این محصولات هستیم که در باب آشنایی با آن به معرفی هر یک از این سری از کولر ها نیز پرداخته ایم.

کولر آبی پلیمری سانتریفیوژ

در اصل تمامی کولر های آبی عملکردی مشابه بر پایه تبخیر آب دارند که آن چه تفاوت را برای این سری از محصولات به همراه دارد و سبب ورود انواع مختلفی از آن به بازار شده است جنس بدنه و نوع واسطه تبخیری این سری از کولر هاست.

بر اساس نوع واسطه تبخیری به کار رفته در کولر های آبی فلزی شما شاهد دسته بندی انواع مختلفی از آن هستید و در نوع کولر پلیمری نسل جدید کولر های آبی این دسته بندی بر اساس نوع فن به کار رفته در کولر است که تعیین کننده انواع مختلفی از آن می‌شود؛ چرا که در کولر های پلیمری تنها واسط تبخیری از نوع پد سلولزی است.

کولر آبی پلیمری سانتریفیوژ یکی از انواع کولر های پلیمری موجود در بازار است که فن به کار رفته در آن از نوع فن های گریز از مرکز است، فنی که به دلیل مدل تیغه های آن هوا با زاویه 90 درجه به سمت فضای داخلی دمیده می‌شود.

این نمونه از فن که غالبا به صورت تیغه های محوری، منحنی روبه جلو، منحنی رو به عقب هستند به شکل شعاعی با افزایش میزان جریان هوا از طریق ایمپلر های چرخان انتقال هوا را انجام می‌دهند. تقریبا این شیوه عملکرد فن آرام و بدون صداست و دارای ساختاری محکم و بادوام است که همین ویژگی سبب شده تا در محیط های زیادی از این نمونه کولر استفاده نمایند.

این نمونه از فن در کولر های سانتریفیوژی حجم ثابتی از هوا را به فضا منتقل می‌کند و نسبت به نوع دیگری که معرفی خواهیم کرد این حجم کمتر است؛ اما در ازای این حجم کم شما شاهد فشار بیشتری از هوا برای ورود به فضا خواهید بود.

اغلب این مدل از کولر را بسته به ظرفیت هوادهی آن برای منازل و محیط های کاری با وسعت مناسب استفاده می‌نمایند تا بتوانند از میزان خنکای بیشتر این مدل کولر های آبی موجود در بازار بهره‌مند شوند.

کولر آبی پلیمری اکسیال

از دیگر مدل کولر های پلیمری روانه شده در بازار را می‌توان کولر آبی پلیمری اکسیال معرفی نمود، کولری که فن به کار رفته در آن از مدل فن های پنکه ای است و همین موضوع منجر شده تا اغلب در فضاهای با وسعت بالا هم چون تالار ها، محیط های تجاری و سالن های ورزشی و… بیشتر آن را استفاده نمایند.

در واقع فن این مدل از کولر ها به روش پرتاپی انتقال هوا را انجام می‌دهند و به همین جهت نیز اغلب برای فضاهای صنعتی توصیه به خرید این کولر به شما داده می‌شود. حجم بیشتر انتقال هوا را شما از این کولر شاهد خواهید بود که به صورت محوری کار می‌کند.

به دلیل سمت قرار گیری دریچه های کولر آکسیال در طرفین مختلف شما شاهد دسته بندی متفاوتی از این مدل کولر در بازار خواهید بود که در معرفی آن می‌توان به کولر سلولزی پلیمری پایین زن آکسیال، کولر پلیمری اکسیال جلوزن، کولر اکسیال پلیمری بالازن اشاره نمود که بسته به فضای خود می‌توانید به سراغ خرید آن بروید.

نیاز به کانال کشی کمتر و امکان استفاده از این مدل کولر پلیمری در بازار برای فضا هایی که کانال کولر ندارند از مزیت هایی است که سبب شده تا این مدل کولر را برای فضاهای صنعتی بیشتر استفاده نمایند.

راهنمای استفاده از کولر آبی

فرقی ندارد کولر آبی انتخابی شما از کدام یک از انواع کولر های معرفی شده در بالاست، به هرحال اقداماتی لازم است که باید قبل و حین کارکردن کولر بدان توجه نمایید تا بتوانید از وقوع مشکلات احتمالی در امان باشید که ما تحت عنوان راهنمای استفاده از کولر آبی این مطالب را بیان می‌نماییم تا بتوانید به راحتی از کولر آبی خود با حداکثر طول عمر مفید آن استفاده نمایید. فرقی ندارد که کولر شما جدید باشد یا چند سالی است از آن استفاده می‌کنید تنها باید به این استاندارد های طرز استفاده از کولر در این زمینه توجه نمایید.

راهنمای استفاده از کولر آبی

مواردی که باید قبل از روشن کردن کولر و راه اندازی آن بدان توجه نمایید، عبارتند از:

 • حتما قسمت کانال کشی شده کولر که از طریق برزنت از سمت کولر تا کانال پوشش داده می‌شود را بررسی نمایید تا عیب و پارگی نداشته باشد.
 • قبل از راه اندازی کولر حتما به نظافت و تمیزی آن توجه نمایید که رسوب و جرم روی درب و بدنه کولر وجود نداشته باشد.
 • حتما به تخلیه آب قدیمی در کفی کولر بپردازید و آب جدید را وارد کفی کولر نمایید.
 • بررسی کولر در باب این که کولر دچار زنگ زدگی، پوسیدگی و یا سوراخ نباشد و در صورت برخورد با آن عایق بندی باید صورت گیرد.
 • بررسی وضعیت تسمه کولر که نه سفت باشد نه شل
 • توجه و بررسی این که وضعیت شلنگ آبرسان پوشال پارگی نداشه باشد.
 • در نظر گرفتن و توجه به کارکرد درست شناور کولر
 • تعویض پوشال در صورت نیاز و یا شستشوی آن به همراه جابه جایی برای استفاده پوشال قدیمی
 • روغن کاری قطعات کولر در صورتی که با سر و صدای عجیبی از آن مواجه می‌شوید.

نکاتی که باید در زمینه کارکردن کولر بدان توجه شود را می‌توان شامل موارد زیر بیان نمود:

 • روشن گذاشتن کلید پمپ برای چند دقیقه تا آب به پوشال یا پد سلولزی رسیده و مرطوب شود.
 • زدن همزمان کلید دور تند و کند تا کولر با دور تند روشن شود.
 • خاموش نمودن دور تند پس از 10 تا 15 دقیقه و کار کردن تنها با دور کند کولر
 • بعد از کارکرد مدت طولانی از دستگاه حتما کمی کولر را خاموش بگذارید تا به موتور آن فشار وارد نشود.
 • حتما در موقع روشن بودن کولر و استفاده از آن راه درویی برای جریان هوا وجود داشته باشد.

راهنمای نصب کولر آبی کاوه کویر

قطعا با توجه به موارد گفته شده و مقایسه انواع کولر های آبی موجود در بازار و راهنمای استفاده از آن، این موضوع برای شما مبرهن شده است که قصد شما انتخاب کدامین نوع از کولر های آبی است.کولری که باید برحسب وسعت فضا، محل استفاده از آن که منازل است یا سالن های ادرای و… با توجه به شناختی که از انواع کولر آبی موجود در بازار بیان شد و ظرفیت های آن، صورت گیرد. البته که نباید از تاثیر قیمت های مختلف هر یک از این محصولات در زیر بدان اشاره شده است، غافل شد.

قیمت کولر فلزی نسبت به کولر پلیمری کمتر است؛ اما در مقایسه دسته بندی های هر یک از این کولر ها می‌توان گفت که کولر پوشالی قیمت کمتری را نسبت به نمونه کولر سلولزی دارد و در نوع پلیمری که از کولر های آبی با قیمت بالا هستند نوع کولر سانتریفیوژ قیمت بالاتری را به نسبت نوع کولر اکسیال دارد.

به طور کلی دسترسی به قیمت تولیدی این محصولات میسر نخواهد بود مگر با روش خرید مستقیم و بدون تعامل واسطه و دلالان که در شرکت کاوه کویر این روش خرید مهیا است تا از سراسر کشور بتواند به بهترین کیفیت و قیمت کولر آبی کاوه کویر دست یابند.

شرکت کولر آبی کاوه کویر کاشان که امروزه با تنوع محصولاتی که در بازار روانه ساخته است توانسته نظر هموطنان را جلب نماید بهترین گزینه خرید برای شماست که می‌توانید در باب این وسایل سرمایشی بدان مراجعه نمایید.

خریدی که به شکل مستقیم با دو روش خرید حضوری از کارخانه و خرید آنلاین از طریق وب سایت اینترنتی این مجموعه فراهم شده است تا هموطنان از سراسر کشور بتوانند بدون دغدغه از قیمت و کیفیت بهترین کولر های آبی را خریداری نمایند.

خریدی که دسترسی هموطنان را از سراسر کشور با صرف هزینه و پرداخت قیمتی کمتر به دلیل نبود واسطه و دلالان که منجر به افزایش قیمت می‌شوند، به دنبال داشته و به راحتی می‌توانید از این طریق به قیمت تولیدی محصولات و مقایسه هر یک از آن ها بپردازید.

شما با روش های خرید مستقیم ذکر شده به صورت حضوری و آنلاین و دسترسی به کولر آبی دلخواه خود از طریق روش های بیان شده به قطع کولر مورد نظر خود را خریداری می‌نمایید و بعد از آن به دنبال نصب و راه اندازی کولر خریداری شده هستید که در این باره احتیاج شما اطلاع یافتن از راهنمای نصب کولر آبی کاوه کویر است.

راهنمای نصب کولر آبی کاوه کویر

درست است که نصب و راه اندازی کولر آن چنان سخت نیست و می‌توان هر فردی که با کمی برق و کولر آشنایی دارد به سراغ نصب این محصولات رود؛ اما اگر بحث گارانتی برای شما اهمیت دارد باید در باب نصب کمی تامل کنید.

با توجه به آن چه گفته شد می‌توان به اینکه دغدغه ای که پس از خرید این کولر ها مطرح است نحوه و راهنمای نصب کولر آبی کاوه کویر اشاره نمود که تنها توسط نمایندگی های مجاز معرفی شده شرکت کاوه کویر امکان نصب و راه اندازی آن وجود دارد.

شما از با خرید از شرکت کولر آبی کاوه کویر می‌توانید در دفترچه راهنمای محصول که داخل این کولر ها قرار دارد و از طریق باز کردن یک درب آن می‌توانید بدان دست یابید، خواهید توانست نمایندگی های معتبر و مجاز معرفی شده از سوی شرکت را بشناسید و از طریق آن ها اقدام به نصب کولر نمایید.

در صورت تماس مشتری با نمایندگی های مجاز در سراسر ایران نصب و راه اندازی کولر ها با پر شدن و مهر تایید برگه گارانتی صورت می‌گیرد و گارانتی شما اعتبار می‌یابد؛ در غیر این صورت و نصب این وسایل سرمایشی توسط دیگر نصابان یا خود فرد شما نخواهید توانست از برگه گارانتی این محصولات استفاده نمایید و هر گونه پیشامدی برای کولر بر عهده خود مشتری خواهد بود و گارانتی از آن ساقط می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *