مقالات کاربردی

همه چیز در مورد سرویس کولر آبی

سرویس کولرآبی

انجام دادن سرویس کولر آبی قبل از استفاده سبب بالا رفتن عمر قطعات کولر و همچنین بهینه شدن مصرف انرژی می‌شود؛ از این رو تا قبل از شروع فصل گرما و در حالی که هنوز هوای خنک و باران های بهاری جریان دارد، افراد به سرویس کردن کولرهای آبی اقدام می‌کنند.

بعد از 6 ماه یا 10 ماه استفاده از کولر، باید سرویس کولر را انجام داد؛ چون عدم سرویس کاری سبب عدم هوای خنک و مطبوع و همچنین عدم روغن کاری قطعات، سبب فشار به موتور و در نتیجه سوختن آن می‌شود.

خیلی از افراد ترجیح می‌دهند که سرویس کولر آبی را خودشان انجام دهند و از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنند؛ در صورتی که این افراد باید بدانند که ممکن است اشتباهی کوچک در هنگام سرویس دهی کولر آبی، منجر به سوختن برخی از قطعات آن شود؛ از این رو توصیه می‌شود که افراد قبل از اقدام به سرویس کاری، مطالب این صفحه را بخوانند و این مقاله برای کسانی نوشته شده است که کولرشان، سالم و بدون عیب است و فقط نیاز به سرویس دهی ساده دارد.

پیش از آغاز سرویس کولر آبی چه باید کرد

برای بهره مندی بهتر از کولر و همچنین بالا رفتن عمر مفید آن بهتر است پیش از آغاز سرویس کولر آبی، اقداماتی را انجام داد.
پوشال‌های کولر، محل مناسبی برای قارچ و انواع باکتری هاست و در فصل‌های سرد سال، گردو غبار و انواع باکتری‌ها بین رشته‌های چوب پوشال‌ها نفوذ می‌کند؛ از این رو توصیه می‌شود قبل از سرویس کاری کولر، نسبت به خرید پوشال نو اقدام شود تا هوای خنک و مطبوع به داخل خانه نفوذ کند.

رسوب‌های روی بدنه، ستون‌های کولر و کف آن باید با یک فرچه به خوبی تمیز شوند و همچنین بهتر است توری زیر پمپ آب تمیز شده و رسوب گیری شوند تا آب وارد پمپ شود و به بخش های مختلف کولر انتقال یابد.

نکات ایمنی سرویس کولر آبی

رعایت نکات ایمنی در هنگام سرویس کولر آبی سبب جلوگیری از حوادث جانی و مالی می‌شود. در وهله اول باید سرویس کار مطمئن شود که برق کولر قطع است؛ چه بسا که بدنه فلزی و محیط مرطوب برق گرفتگی را بالا می‌برد.

در هنگام سرویس کولر بهتر است دمپایی پلاستیکی استفاده کنید یا برای رسیدن به قد کولر حتما از چهارپایه پلاستیکی و چوبی استفاده شود.
بعد از سرویس کاری و قبل از روشن کردن کولر بهتر است جلوی دریچه ورودی هوای خنک، دستمال خیسی قرار گیرد تا گرد و خاک و غبارهای مانده در کولر به داخل ساختمان وارد نشوند.

نکات ایمنی در هنگام سرویس کولر آبی

چه اقداماتی در هنگام سرویس کولر باید انجام شود

انجام یک سری عملیات در هنگام سرویس کولر سبب کاهش مصرف انرژی و بالا رفتن عمر کولر و قطعات آن می شود و با ساده‌ترین روش ممکن می توان سرویس کولر را خودتان انجام دهید.

  • در هنگام سرویس کولر آبی باید تسمه موتور چک شود
  • یاتاقان ها و گردنده های کولر روغن کاری شده و روان شوند.
  • روغن کاری کولر سبب جلوگیری از سوختن آن می شود
  • از سالم بودن برزنت کانال ها باید مطمئن شد
  • شناور باید تنظیم شود

تنظیم یا تعویض تسمه کولر آبی

تسمه کولر آبی سبب انتقال نیروی چرخشی از موتور به سمت پروانه شده و به کارکرد بهتر کولر کمک فراوانی می کند و از داغ شدن و سوختن دینام جلوگیری می کند. بالا بودن سر و صدای کولر و خنک نبودن باد ورودی از نشانه های اشکال در تسمه است و باید چک شود.

برای تنظیم تسمه کولرهای آبی در وهله اول باید پیچ های پایه الکترو موتور شُل کرده و بدین صورت با جا به جا کردن پایه، تسمه را با دستانتان تنظیم کنید. برای سفت کردن تسمه باید دینام را بالاتر و برای شل کردن باید دینام را پایین‌تر کشید و سپس پیچ ها را بست.

برای اینکه متوجه شوید تسمه، تنظیم شده است یا نه باید موتور کولر را روشن کرده و سپس به فن نگاه کرد؛ توقف ناگهانی فن یا چرخش بیشتر از نشانه های عدم تنظیم تسمه است. اگر در هنگام روشن کردن کولر، دود بلند شد؛ یعنی تسمه سفت بوده و به زودی پاره خواهد شد و از نشانه های شُل بودن تسمه، ایجاد صداهای نا به هنجار، لغزش موتور کولر، باد گرم کولر آبی و لرزش کولر است.

برای تعویض تسمه کولر آبی باید قسمتی از تسمه که روی پروانه افتاده را به سمت بیرون کشیده و نیم دایره را چرخاند تا تسمه خارج شود؛ سپس قسمت بالای تسمه جدید را روی فولی دینام انداخته و قسمت پایین را روی فلکه پروانه قرار داده و پروانه را چرخاند و بدین صورت تسمه در جای مناسب قرار می گیرد.

تعویض پوشال ها

تعویض پوشال های در کولرهای آبی معمولی که اولین قدم برای سرویس کار است، بهتر است هر ساله صورت گیرد و تعویض پدهای سلولزی (جایگزین پوشال) در کولرهای آبی سلولزی هر چند سال یکبار می تواند انجام شود.

تعویض پوشال ها در هنگام سرویس کاری یکی از اقدامات مهم است که سبب ایجاد هوای خنک و مرطوب تری می‌شود.
برای تعویض پوشال ها باید دریچه کولر را باز کرده و پوشال ها را از آن خارج کنید. دریچه ها باید شسته شوند و پس از رفع شوره از روی دریچه ها، پوشال های نو، جایگزین پوشال های قدیمی شوند. بهتر است پوشال های جدید با آب مرطوب شوند تا بهتر روی دریچه قرار گیرند.
برای از بین بردن شوره های روی در کولر می توان از برس سیمی، سرکه و یا جوهر نمک استفاده کرد.

پوشال ها رشته هایی باریک از جنس چوب هستند که در بین این رشته ها ممکن است باکتری ها، ویروس ها، گرد و غبار نفوذ کنند که با عدم تعویض به موقع پوشال ها وارد ساختمان و محیط شده و منشا بسیاری از بیماری ها می شوند.

روغن کاری موتور و یاتاقان

وظیفه نگهداری موتور و انتقال نیروی وزن و اصطکاک دمنده به بدنه را یاتاقان بر عهده دارد و از آنجایی که تعویض آن هزینه بر است؛ از این رو نگهداری آن جزو اقداماتی است که در سرویس کاری باید صورت گیرد.

در هر طرف دمنده یک یاتاقان وجود دارد که روغن باید به داخل سوراخ های کوچک واقع در بالای یاتاقان ریخته شود.
برای روغن کاری موتور یا دینام کولر آبی بهتر است کمی روغن به پشت پولی یا شافت اصلی موتور ریخته شود.
موتور که فرآیند گردش هوا را بر عهده دارد، بهتر است هر 7 ساعت استفاده خاموش شود؛ وگرنه در خطر سوختن قرار می گیرد.
بعد از سرویس کردن کولر و در هنگام تست کولر آبی، وجود صداهای غیر عادی در موتور کولر می تواند مربوط به مشکلات سیم پیچی، سوختن خازن و یا سفت یا شل بودن تسمه باشد که دور تند کولر اگر کار نکند، مربوط به خرابی خازن است.

تنظیم شناور

شناور در کولر وسیله ای است که وظیفه آن کنترل میزان آب ورودی به مخزن کولر است و از آنجایی که وقتی سطح آب به میزان مشخصی برسد، جلوی ورودی آب وارد شده به کولر را می‌گیرد و اجازه نمی دهد آب از تشتک یا دریچه به بیرون بریزد.
برای اینکه بفهمیم شناور در هنگام سرویس کولر، تنظیم شده است یا نه، باید پس از پر شدن مخزن، سطح آب موجود، یک سانتی‌متر پایین‌تر از ارتفاع شیر تخلیه ای باشد که در کف کولر تعبیه شده است.

سرویس کولر آبی

بعد از سرویس کولر آبی، این اقدامات را انجام دهید

بعد از سرویس کولر آبی، باید کولر به صورت کامل آبگیری شود؛ سپس پمپ روشن شده و باید مطمئن شد که آب به پوشال ها ریخته می شود و از سلامت سیستم انتقال آب در کولر مطمئن شد.
ریزش آب روی پوشال ها باید حتما از بالا به پایین انجام شود و اگر آب در میانه راه، منحرف شود، سرویس کار باید نسبت به جا به جایی پوشال ها اقدام کند.

کولرهایی که در پشت بام قرار گرفته اند، از آنجایی که در معرض مستقیم نور آفتاب قرار دارند، به دلیل اینکه بدنه آن ها داغ می شود، مصرف انرژی بالایی دارند؛ از این رو بهتر است برای صرفه جویی در مصرف انرژی از سایه بان استفاده کرد.

سرویس کولرهای آبی باکیفیت تر آسانتر است

انتخاب درست و خرید کولر آبی باکیفیت، می تواند کار سرویس کار را راحت تر کند از این رو توصیه می شود که کولرهای آبی با برندهای معتبر خریداری شود؛ برای مثال اگر قدرت موتور از ظرفیت کولر بیشتر باشد، باعث لرزش بیش از حد و از هم گسیختگی قطعات می‌شود.
همچنین کولرهایی که دارای برچسب انرژی و میزان مصرف کم برق هستند، جزو دستگاه های با طول عمر بهتری هستند.

شرکت کاوه کویر با بهره‌گیری از دانش فنی روز و تلاش محققان فنی به تولید انواع کولرهای آبی با بهترین کیفیت پرداخته است و با تولید موفق در ارائه بهترین کالای ایرانی، توسطز موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به عنوان واحد نمونه کیفیت و کنترل کیفیت معرفی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *