مقالات کاربردی

طول عمر آبگرمکن ها را با این موارد افزایش دهید!

طول عمر آبگرمکن ها را با این موارد افزایش دهید!

یکی از کم هزینه ترین تجهیزات مورد استفاده برای تامین آب گرم در منازل را می‌توان آبگرمکن معرفی نمود که مدل های مختلفی از آن بسته به شرایط شما قابل خریداری است. سرویس سالانه به طور منظم و نگهداری درست از این وسیله سبب شده تا شما بتوانید به افزایش طول عمر آبگرمکن خود دست یابید.

معمولا تا موقعی که این وسیله گرمایشی دچار عیب و خرابی نشود، مورد توجه قرار نمی‌گیرد، این در حالی است که شما می‌توانید با سرویس به موقع آن از خسارت های احتمالی جلوگیری نمایید. بررسی اتصالات بدنه و چک کردن و نبود هیچ گونه نشتی در این آبگرمکن ها از مهمترین مراحل برای عملکرد صحیح این وسیله است که به عنوان یکی از راهکار های سرویس و نگهداری از آبگرمکن باید مدنظر داشته باشید.

در نظر گرفتن موارد ذکر شده و در اصل همان سرویس و نگهداری از آبگرمکن ها سبب شده تا شما بتوانید از عمر مفید آبگرمکن ها استفاده نمایید که در قالب موضوع طول عمر آبگرمکن ها را با این موارد افزایش دهید، به شرح آن پرداخته ایم؛ پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

متوسط طول عمر آبگرمکن چقدر است؟

بهتر است قبل از بیان مواردی که درباره افزایش طول عمر آبگرمکن باید بدانید به این که متوسط طول عمر آبگرمکن چقدر است، اشاره نماییم. در اصل طول عمر استاندارد برای آبگرمکن ها را می‌توان بسته به این که از مدل آبگرمکن های برقی استفاده می‌نمایید یا گازی متفاوت دانست، بدین شکل که برای آبگرمکن های برقی میانگین طول عمر در نظر گرفته شده بین 10 تا 15 سال است و برای نوع آبگرمکن های گازی این متوسط طول عمر 8 تا 12 سال در نظر گرفته شده است.

بدیهی است که نمونه تولیدات جدید امروزی نسبت به نوع آبگرمکن های قدیمی کارایی و دوام بیشتری دارند؛ ولی به هر حال برای استفاده طولانی مدت از آن باید نگهداری و سرویس به موقع و صحیح انجام شود تا در اصل طول عمر آبگرمکن افزایش یافته و از حداکثر طول عمر مفید آن استفاده نمایید.

البته باید بدانید راه هایی که در باب افزایش طول عمر آبگرمکن وجود دارد راه هایی آسان و نسبتا ارزان است که با رعایت و انجام آن خواهید توانست از آبگرمکن خود تا مدت زمان طولانی استفاده نمایید، بدون این که مشکل و خرابی برای آن پدید آید.

راهکار های افزایش طول عمر آبگرمکن

همان طور که در توضیحات بالا بدان اشاره نموده ایم، یک سری از راهکار ها وجود دارد که به عنوان سرویس و نگهداری از آبگرمکن توجه و دقت به آن منجر به این شده تا بتوانید از حداکثری عمر مفید آبگرمکن خود استفاده نمایید که در زیر به این روش ها و موارد اشاره نموده ایم:

بررسی و چک کردن دمای آب گرم

اگر از آبگرمکن برقی یا گازی استفاده می‌نمایید به منظور افزایش عمر آبگرمکن باید به بررسی و چک کردن دمای آب گرم توجه داشته باشید. البته کیفیت تامین آب و عدم خرابی قطعات و تعویض آن ها در صورت بروز مشکل از مواردی است که در این زمینه نیز تاثیر دارد و باید بدان توجه داشته باشید.

بررسی و چک کردن دمای آب گرم

معمولا سازندگان آبگرمکن ها آن را با دمای 140 درجه ارسال می‌نمایند؛ اگر دمای آب شما بالاتر از این حد باشد، خرابی مخزن شما سریع تر اتفاق می‌افتد. بهتر است دمای آب گرم مصرفی بیش از 120 درجه نباشد و این کار با دکمه تنظیم دما باید انجام شود تا بتوان از حداکثر طول عمر مفید آبگرمکن بهره برد.

میله ی آنُد را بررسی کنید

میله ی آند قطعه ای پیچ شده در بالای آبگرمکن است که معمولا بسته به شرایط آب با منیزیم یا آلومینیوم یا روی احاطه شده است. مهمترین بخش در تعیین طول عمر آبگرمکن همین قطعه است که به محافظت دستگاه در برابر با زنگ خوردگی کمک می‌نماید.

معمولا طول عمر میله آند را به طور تقریبی بین 5 تا 10 سال برآورد کرده اند که برای استفاده از حداکثر عمر این قطعه و در نتیجه افزایش طول عمر آبگرمکن باید به موقع به تعویض این میله اقدام نمایید تا از زنگ زدگی یا نشتی آب جلوگیری نموده و از طول عمر بیشتر آبگرمکن خود استفاده نمایید؛ پس بررسی دوره ای میله آند را به عنوان راهکاری برای افزایش عمر آبگرمکن فراموش نکنید.

پاکسازی یا شست و شوی رسوب

پس از مدتی استفاده از آبگرمکن، شما شاهد رسوب در آن خواهید بود. این موضوع زمانی که آب منطقه زندگی شما از میزان سختی بالایی برخوردار باشد، بیشتر رخ می‌دهد. اگر رسوب در کف مخزن جمع شود شما شاهد آسیب های زیادی از آن خواهید بود.

جمع شدن رسوب نه تنها باعث دیرتر گرم شدن آب گرم درون مخزن می‌شود، بلکه با پوشش دیواره های مخزن باعث ایجاد نشتی مخزن نیز می‌گردد که در این صورت باید به فکر تعویض آن باشید. به همین جهت پاکسازی یا شست و شوی رسوب به عنوان یکی از راهکار های سرویس آبگرمکن برای ارتقای طول عمر آن است که باید بدان توجه نمایید.

به منظور انجام این کار باید در ابتدا برق یا گاز آبگرمکن را قطع کنید و سپس با خالی کردن آب داخل مخزن و اتصال یک شلنگ به شیر تخلیه پایین مخزن منتظر بمانید با گذر آب از آن رسوبات بیرون آیند. این مرحله باید چندین بار انجام شود تا مخزن آبگرمکن به خوبی پاکسازی شود و بتواند بهترین کارایی را از خود نشان دهد.

پاکسازی یا شست و شوی رسوب

پیشنهادی که برای جلوگیری از رسوب گرفتن آبگرمکن به شما داده می‌شود نصب سختی گیر آب قبل از ورود آب به ابگرمکن است که به صورت یک فیلتر عمل نموده و سختی آب را کم می‌نماید و در نتیجه مانع از تجمع رسوب در آبگرمکن می‌شود.

شیر اطمینان فشار را چک کنید

همان طور که می‌دانید تمامی آبگرمکن ها با شیر اطمینان فشار همراه هستند. در اصل این ویژگی برای آبگرمکن به جهت ایمنی است که در صورت ایجاد فشار بالا به جهت حرارت زیاد باز شده و آب از آبگرمکن خالی می‌شود.

در اصل این شیر کاهش فشار به جهت پیشگیری از آسیب به دستگاه آبگرمکن و جلوگیری از انفجار های خطرناک در آبگرمکن به کار می‌رود که خود در اصل کمک کننده به افزایش طول عمر آبگرمکن است.

بررسی عملکرد درست این شیر اطمینان یا همان فشار نه تنها برای ایمنی شما بلکه به جهت طول عمر بیشتر آبگرمکن باید بررسی شود. بقایا و رسوبات ایجاد شده در طول زمان ممکن است جلوی باز شدن این شیر را بگیرند، بنابراین در طول سال مرتبا باید شیر اطمینان فشار را چک کنید.

ساده ترین راهکاری که برای این مورد به شما پیشنهاد می‌شود قطع گاز و برق آبگرمکن و سپس باز و بسته کردن شیر است تا بتوانید به درستی کارکرد آن پی ببرید. زمانی که شیر باز است باید آب از لوله تخلیه خارج شود.

شنیدن صداهای عجیب از آبگرمکن

نگران صدای عجیبی که از آبگرمکن به گوش شما می‌رسد، نباشید؛ این صدا فقط هوایی است که با تخلیه آب وارد دستگاه شده است. اگر بعد از اتمام کار، شیر تخلیه کامل بسته نشود ممکن است با یک چنین صدای عجیبی برخورد کنید.

به همین جهت در صورت مواجه با این مشکل به شما پیشنهاد می‌شود مخزن را کاملا تخلیه کنید و در صورت خرابی شیر به تعویض آن اقدام کنید و سپس شیر را باز کنید و اجازه دهید آب گرم از آن خارج شود تا در این صورت هوای درون آن نیز خارج گردد و این دیگر راهکاری است که عدم توجه به آن کاهش طول عمر آبگرمکن را به همراه دارد.

شنیدن صداهای عجیب از آبگرمکن

چک و بررسی دودکش آبگرمکن

در مدل های آبگرمکن گازی برای ارتقای طول عمر آبگرمکن باید به چک و بررسی دودکش آبگرمکن بپردازید. برخی بر این باورند که این موضوع بر عمر آبگرمکن تاثیر ندارد، در حالی که عدم سلامت آن باعث خرابی دیگر قطعات و حتی نشت گاز شده و در نتیجه مسئله مهمی است که در باب طول عمر آبگرمکن باید بدان توجه نمایید.

چک کردن عدم مسدودیت خروجی گاز در کنار صحت سلامت دودکش از مواردی است که در این راهکار باید بدان توجه نمایید تا بتوانید به افزایش طول عمر آبگرمکن خود بپردازید.

درست نصب کردن آبگرمکن و درست روشن نمودن آن نیز از مواردی است که شاید کم اهمیت باشند؛ ولی توجه و دقت در آن منجر به افزایش طول عمر آبگرمکن می‌گردد. توجه به محل نصب آبگرمکن نیز در این زمینه تاثیرگذار است و بر طول عمر آن اثر دارد.

نکاتی که در باب راههای افزایش طول عمر آبگرمکن باید بدان توجه نمایید

درست است که آبگرمکن ها سیستم های گرمایشی بادوام هستند و حداقل چند دهه کار می‌کنند؛ اما در این میان باید اقداماتی که برای افزایش عمر آبگرمکن مطرح است و رعایت آن نه تنها عمر مفید استفاده از آبگرمکن را بالا می‌برد بلکه در کاهش هزینه مصرف و تعمیرات و مشکلات احتمالی تاثیر دارد، نیز توجه داشته باشید.

با سرویس دوره ای و رفع مشکلاتی که برای آبگرمکن شما پدید آمده هر چه سریع تر رسیدگی نمایید از آسیب های بیشتری خواهید توانست جلوگیری کنید. چنان چه ممکن است با رعایت این موارد برخی از مشکلات در آبگرمکن پدید آید؛ اما نادیده نگرفتن آن و رسیدگی هر چه زودتر به آن است که سبب می‌شود بتوانید از آسیب و مشکلات جدی تر جلوگیری نمایید و از عمر بیشتری از این تجهیزات استفاده نمایید.

نکاتی که در باب راههای افزایش طول عمر آبگرمکن باید بدان توجه نمایید در اصل همین مسئله ذکر شده یعنی رسیدگی و سرویس به موقع آبگرمکن است که باید بدان توجه نمایید تا بتوانید از بیشترین کارایی و عمر مفید این محصول بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *