مقالات کاربردی

مشکلات کولر آبی و روش تعمیر آن

مشکلات کولر آبی و روش تعمیر آن

در فصل گرما به دلیل کار کردن مداوم کولرهای آبی، ممکن است مشکلات و عیوبی روی آن ها مشاهده شود و بسیاری از افراد خودشان دست به آچار می شوند و از تکنسین متخصص در مورد تعمیر آن ها کمک نمی‌خواهند؛ از این رو بهتر است اطلاعات و دانش خود را در این زمینه بالا ببرند.

درست است که کولرهای آبی ساختار ساده ای دارند و از یک موتور، پمپ آب و پروانه ای بزرگ تشکیل شده اند که موتور با قدرت بالا، پروانه را چرخانده و باد خنکی را تولید می کند؛ ولی کوچکترین اختلالی در این سیستم سرمایشی می‌تواند روند کولر آبی را با مشکل روبرو کند.

در بسیاری از موارد مشکلات کولرهای آبی مربوط به موتور کولر و یا پمپ آب است. اینکه بدانیم سوختن کولر آبی بر اثر چه مواردی پیش می آید تا از آن جلوگیری کنیم یا اینکه دلیل سوختن پمپ کولر آبی چیست؛ از جمله اطلاعاتی است که مصرف کنندگان کولرهای آبی باید دانش خود را در این زمینه بالا ببرند.

عیب یابی کولر آبی و آشنایی با مشکلات و روش تعمیر آن می‌تواند به افراد این امکان را بدهد که خودشان و بدون نیاز به متخصصین در این زمینه، اقدام به تعمیر کولرهای آبی کنند. با ما همراه باشید تا بتوانید در این باره به اطلاعات مورد نیاز در این زمینه دست یابید.

دلیل روشن نشدن کولرهای آبی

دلیل روشن نشدن کولر آبی و اینکه ما کلید کولر آبی را بزنیم؛ ولی خبری از روشن شدن آن نباشد، ممکن است موارد زیر باشد که در اصل یکی از مشکلاتی است که در باب کولر های آبی با آن مواجه هستید.

اختلال در فیوز

با فازمتر می‌توان متوجه شد که فیوز کولر آبی اختلال دارد یا نه. استفاده از این ابزار برای تشخیص و بررسی اختلال در فیوز بدین صورت است که فازمتر را در مسیر ورود و خروج فاز اصلی قرار می‌دهند، هنگامی که فاز در مسیر ورودی فیوز قرار می‌گیرد اهرم آن جابه جا می‌شود ، در مرحله بعد با جابه جایی اهرم فاز باید در مسیر خروجی قرار گیرد؛ در صورتی که فاز از فیوز خارج نشود نشان از سوختگی فیوز می‌دهد. در صورت مواجه با این چنین مشکلی سریعا باید به فکر تعویض آن باشید.

البته باید در زمینه فیوز کولر آبی به این نکته توجه داشته باشید که توان سرمایشی هر کولر آبی متفاوت است و بر طبق همین مورد فیوز با آمپر های مختلفی برای هر کولر نیاز است که بر طبق در نظر گرفتن این مورد باید به خرید فیوز متناسب و هم آمپر با کولر آبی خود دست بزنید.

عدم فعالیت سیم رابط

علل دیگر روشن نشدن کولر های آبی را می‌توان اختلال در سیم رابط این وسیله بیان نمود. چنان چه با بررسی فیوز و سلامت آن روبه رو هستید به حتم علت روشن نشدن کولر شما اختلال یا سوختگی سیم رابط خواهد بود که باید حتما چک شود. چنان چه برق در کلید کولر وجود داشته باشد؛ اما به ترمینال کولر هدایت نشود نشان از معیوب بودن سیم رابط در این زمینه است، در این حالت حتما باید به سراغ تعویض آن با یک سیم رابط جدید بروید.

دلیل خنک نکردن کولرهای آبی

در برخی از موارد با کارکرد کولر متوجه این موضوع می‌شوید که خنکای لازم برای این وسیله سرمایشی وجود ندارد که علت این مشکل پیش آمده یعنی دلیل خنک نکردن کولرهای آبی را می‌توان موارد زیر بیان نمود:

دلیل خنک نکردن کولرهای آبی

عدم حضور آب در بخش تحتانی کولر

قسمت تحتانی کولر همان تشتک این وسیله سرمایشی است که اگر چه در آن آب وجود نداشته باشد، باد تولید شده توسط موتور خنک نخواهد بود. از این رو اگر شناور کولر به درستی عمل نماید و قسمت ورودی آب دچار انسداد نباشد، احتمال سوراخ شدن تشتک وجود دارد که در این صورت هر چه سریع تر باید نشتی را پیدا کرد.

گرفتگی مسیر ورودی آب

اگر سلامت تشتک کولر مورد تایید است و هیچ گونه نشتی در آن وجود ندارد حال باید به سراغ بررسی پمپ و شلنگ بروید. حتما چک کنید که مسیر ورودی آب مسدود نشده باشد؛ چرا که در این صورت شما باد خنکی را از کولر دریافت نخواهید کرد.

در صورت بررسی و صحت این موضوع و مسدود نبودن آب و عدم ورود باد خنک توسط کولر باید به سراغ بررسی سیستم آبدهی این وسیله بروید. در ابتدا در این بررسی باید به صدای پاشش آب به پوشال در هنگام روشن شدن کولر توجه نمایید. چنان چه این چنین صدایی را نشنیده اید درب های دستگاه را باز کرده و لوله های آبرسانی را چک کنید.

اگر ارزیابی شلنگ ها ورودی آب انجام شده وم شکلی وجود نداشت باید به بررسی سلامت پمپ بپردازید؛ چنان چه این قطعه خراب بود باید آن را با نمونه جدید عوض نمود.

گرفتگی سوراخ ناودان پوشال ها

گرفتگی سوراخ ناودان کولر سبب می‌شود تا آب کافی به پوشال ها نرسد و در این حالت از خنکای باد خبری نخواهد بود . گرچه با گرفتگی سوراخ ناودان گوشال ها برخورد کرده اید می‌توانید با کمی جوهر نمک و فرچه به رفع این گرفتگی دست بزنید.

این مشکل کولر آبی بیشتر در مناطقی رخ می‌دهد که آب آن دارای املاح زیادی هستند. اگر چه به این فکر می‌کنید که با راهکار رفع این مشکل امکان وجود بوی نامطبوع در استفاده از کولر وجود دارد کاملا در اشتباهید؛ چرا که با باز گذاشتن دربک ولر تا چند ساعت و جریان هوای آزاد این موضوع نیز برطرف می‌شود.

کولر آبی روشن است اما باد تولید نمی‌کند

اگر کولر آبی را روشن کردید و متوجه این شدید که هیچ گونه بادی از آن به بیرون نمی‌آید احتمالا به دلیل پارگی یا رها شدن تسمه در کولر است. در مواجه با این چنین مشکلی احتمالا با کاهش صدای فعالیت دستگاه نیز رو به رو خواهید بود.

به منظور رفع این مشکل در صورت پاره شدن تسمه تعویض آن و در صورت رها شدن آن در کولر باید به سراغ جا زدن آن در سر جای خودش بروید؛ البته که باید توجه داشته باشید حتما فیوز را برای رفع این مشکل قطع کنید تا دچار برق گرفتگی نشوید.

قطرات آب از کولر به بیرون پاشیده می شود

از دیگر مشکلاتی که در کولر های آبی با آن مواجه هستید را می‌توان پاشیدن قطرات آب از کولر به بیرون بیان نمود که رخ دادن آن برحسب عللی است که در زیر به شرح آن پرداخته ایم:

قطرات آب از کولر به بیرون پاشیده می شود

عدم قرارگیری صحیح پوشال ها

اگر چه با تعویض و یا قرار دادن پوشال کولر آشنایی ندارید و نتوانید آن را در جای خود قرار دهید به حتم با روشن شدن کولر شاهد پاشش آب بر روی وسایل خانه خود خواهید بود که این نیز از مشکلاتی است که با قرارگیری صحیح پوشال در جای خود به راحتی برطرف می‌شود.

پارگی شیلنگ رابط پمپ آب

اگر مشکل پاشش آب از کولر به بیرون به علت قرارگیری پوشال در جای خود نباشد، علت آن را می‌توان پارگی شیلنگ رابط پمپ آب بیان نمود. استفاده زیاد از کولر و این قطعه در آن سبب پوسیدگی و جداشدگی آن شده و این خود از علل پاشش آب به برون از کولر است که سریعا باید تعمیر یا تعویض شود.

سر و صدای زیاد کولر های آبی

از مشکلات رایجی که در باب کولر های آبی وجود دارد و به قطع برای یکبار هم که شده با آن برخورد کرده اید را می‌توان سر و صدای زیاد کولر های آبی مطرح نمود که خود بر اساس دلایل مختلفی بروز می‌نماید که عبارتند از:

اختلال در عملکرد یاتاقان ها

یکی از قطعات کولر که باید بعد از چندین سال استفاده حتما آن را تعویض نمایید، یاتاقان است. در صورت عدم تعویض این قطعه شما در حین فعالیت کولر صدا های غیر طبیعی را خواهید شنید که به همین دلیل رخ می‌دهد و ارزیابی آن و جایگزین کردن آن با نمونه جدید راهکار رفع آن است.

پولی ها محکم بسته نشده اند

حتما توجه نمایید که قطعات درونی کولر می‌بایست بیش از استفاده و به طور سالانه آچارکشی و سرویس شوند. اتصال محکم و قوی قطعات سبب می‌شود تا شما سر و صدای اضافی را از کولر نشنوید. به همین دلیل بعضی از مواقع بر اثر این که پولی ها محکم بسته نشده اند شما صدا های آزاردهنده ای را با روشن شدن کولر خواهید شنید.

معیوب شدن تسمه

رایج ترین احتمال بروز مشکل در کولر های آبی که منجر به سر و صدای زیاد آن می‌شود را می‌توان معیوب شدن تسمه بیان نمود. در صورت مشاهده ترک و یا خرابی در این قطعه از کولر حتما باید به سراغ تعویض آن باشید تا بتوانید این مشکل پدید آمده در کولر را رفع نمایید.

تاب برداشتن محور فن

اگر بررسی موارد بالا علت پدید آمدن صدا های آزار دهنده در کولر شما نیست؛ به حتم دلیلی که منجر به وقوع این چنین مشکلی شده است را می‌توان تاب برداشتن محور فن در کولر بیان نمود. در باب مواجه با این چنین مشکلی بهتر است از تکنسین های خبره برای تعمیر آن کمک بگیرید.

علت پریدن فیوز با روشن شدن کولر آبی

یکی از مشکلات کولر های آبی که بسیاری از افراد از آن رنج می‌برند را می‌توان پریدن فیوز با روشن شدن کولر بیان نمود. خراب شدن موتور، سیم کشی اشتباه کولر آبی، وجود اتصالی در کولر، بروز مشکل در پمپ کولر از مواردی است که سبب بروز یک چنین مشکلی می‌شوند که در باب رفع و تعمیر آن باید به روش زیر اقدام نمود:

 • قطع نمودن برق کولر
 • خارج نمودن تسمه از درون کولر
 • اتصال مجدد برق و بررسی این که موتور کولر چگونه کار می‌کند.
 • کارکرد درست موتور بدون تسمه منجر به این می‌گردد تا موتور را با نصب تسمه تست کنید.
 • در صورت خوب کار نکردن موتور باید این قلب تپنده کولر را از آن جدا کنید و آن را مورد بررسی قرار دهید.
 • در صورت سلامت موتور کولر باید به سراغ بررسی پمپ با اتصال آن به برق بروید.
 • اگر مشکلی در این قطعه از کولر نیز وجود نداشت باید به سراغ بررسی سیم کشی کولر آبی بروید.
 • اگر با جداسازی کولر و روشن نمودن آن با یک سیم رابط مشکلی در روشن شدن به وجئود نیامد یا به عبارت ساده تر فیوز نپرید به احتمال زاید سیم کشی کولر آبی دچار اسیب شده است و نیاز به بررسی و پیگیری دارد.
 • البته باید توجه داشته باشید که کلید کولر خراب نشده باشد و نیاز به تعویض نداشته باشد.

چرا کولر آبی می لرزد؟

از دیگر مشکلاتی که بسیاری از افراد در هنگام استفاده از کولر آبی با آن مواجه هستند را می‌توان لرزش کولر بیان نمود. عوامل گوناگونی باعث برروز این چنین مشکلی می‌شوند که رایج ترین آن عبارت است از :

چرا کولر آبی می لرزد؟

 • تراز نبودن کولر آبی که تراز کردن می‌توان به رفع این مشکل پرداخت.
 • خرابی پروانه ها در کولر که با تعویض یا تعمیر قابل رفع است.
 • یاتاقان کولر آبی خراب شده است که باید سریعا به فکر تعویض آن باشید.
 • خرابی دینام را باید با جایگزین نمودن نمونه جدید درست نمود.
 • آسیب دیدن تسمه که با تعویض آن می‌توانید به برطرف سازی این مشکل دست بزنید.

بوی بد کولر آبی به چه دلیلی است؟

بوی بد کولر های آبی از مشکلاتی است که در این دستگاه ها دیده می‌شود. معمولات علت بوی بد کولر های آبی را عدم تعویض پوشال های قدیمی می‌دانند؛ البته ممکن است با تعویض پوشال ها هنوز هم این مشکل برطرف نشود که در این صورت ممکن است علت این چنین حاثه ای را گیر کردن شی در درون مخزن کولر بیان نمود که باعث ایجاد بوی بد شده است.

چرا آب از کف کولر آبی سر ریز می شود؟

خیس شدن کف کولر آبی از دیگر مشکلاتی است که در زمینه این وسایل سرمایشی با آن برخورد می‌کنید. معمولا علت اصلی بروز این چنین مشکلی خراب شدن شناور در کولر است. در اصل وظیفه شناور تنظیم کردن میزان آب ورودی به دورن کولر است که اگر به درستی عمل نکند آب بیشتری به کولر وارد شده و در نتیجه از کفی آن خارج می‌شود.

البته ممکن است بروز یک چنین مشکلی شناور نباشد و در اصل به دلیل خوب آب بندی نشدن کفی زیر کولر باشد که شما با این مشکل روبه رو می‌شوید و این موضوع اهمیت خرید یک کولر با کیفیت را برای شما مشخص می‌نماید.

موتور کولر آبی گیرپاژ می‌کند

قطعا شنیده اید که در برخی مواقع گفته می‌شود که کولر شما گیرپاژ کرده است، در اصل علت بروز یک چنین مشکلی به علت خرابی پمپ و دینام است که منجر به نچرخیدن تسمه و در نتیجه گیرپاژ کردن موتور می‌شود. در صورت مواجه با این مشکل به جای دست به کار شدن برای تعمیر بهتر است به سراغ تعمیر کار متخصص در این زمینه بروید تا بتوانید به رفع این مشکل فائق آیید.

با توجه به این گفته ها و آشنایی به دست آمده در باب دلایل خرابی کولر آبی حال خود می‌توانید در بیشتر مواقع دست به کار شوید و به تعمیر کولر آبی اقدام کنید و در صورت نیاز و عدم آشنایی با آن بهتر است به سراغ تعمیر کار خبره و متخصص در باب عیب یابی کولر آبی بروید که می‌تواند سریعا دست به کار تعمیر کولر آبی شود.