مقالات کاربردی

دلایل و علائم سوختن موتور کولر آبی

دلایل و علائم سوختن موتور کولر آبی

یکی از مشکلات رایجی که امکان وقوع آن برای کولر های آبی وجود دارد و بروز آن در فصل گرما می‌تواند مسئله ساز و آزار دهنده باشد را می‌توان سوختن موتور کولر آبی بیان نمود. اطلاع از دلایل و علائم سوختن موتور کولر آبی از مواردی است که به شما کمک می‌نماید تا نه تنها در باب جلوگیری از بروز این مسئله کمک کننده باشد بلکه حتی با آشنایی با آن می‌توانید با یک سری از روش ها و کمی دانش در زمینه تعمیرات دست به تعمیر و رفع سوختگی موتور های کولر بزنید.

به همین جهت دست نوشته تهیه شده امروز گروه مشاورین متبحر و مجرب شرکت کاوه کویر در این زمینه است تا شما را یاری نماید به عنوان یک سرویس کار از مسائل مربوط به این وسایل سرمایش اطلاع حاصل کنید، حتی اگر خود نتوانید اقدام به تعمیر آن نمایید؛ چرا که در این صورت شما می‌توانید با دانش خود در زمان مراجعت سرویس کار و بیان علت سوختگی یا مشکل پدید آمده برای کولر به صحت و سقم گفته آن دست یابید.

با ما همراه باشید تا بتوانید اطلاعات خود در این زمینه را ارتقا بخشید، اطلاعاتی که در قالب مقاله زیر با عنوان علت و علائم سوختن موتور کولر آبی چیست و چگونه رفع می شود، تهیه شده تا شما بتوانید با مطالعه آن به راحتی به دانشی در باب کولر های آبی دست یابید.

البته که قبل از این موضوع بهتر است در باب نحوه عملکرد موتور کولر آبی و نقش آن در وسایل سرمایشی نیز مطالبی را بیان نماییم تا با آشنایی کامل از این قطعه در کولر به سراغ مباحث و علل سوختگی و رفع آن برویم.

موتور کولر آبی و نحوه کارکرد آن

موتور کولر که به عنوان الکتروموتور و یا حتی دینام معرفی می‌شود از حیاتی ترین قطعه های به کار رفته در کولر های آبی است که نبود آن در این وسایل سرمایشی منجر به این می‌گردد تا شما نتوانید از این کولر ها استفاده کنید.

عملکرد موتور کولر آبی بدین صورت است که با روشن شدن و چرخش موتور هوای خنک شده بر اثر ورودد به داخل فضای کولر و رطوبت پوشال ها و خنک سازی آن وارد کانال و فضای ساختمانی شما شود.

برخورداری از دو توان یا دور موتور به صورت کند و تند از ویژگی های موتور کولر است که برای این وسایل تعبیه شده است تا بسته به فضا و شرایط هوایی بتوانید از دور بیشتر برای دریافت میزان هوادهی و خنکای بیشتر استفاده کنید.

البته که دور تند با فشار و توان بیشتری که به موتور وارد می‌نماید و مصرف بیشتر برق سبب می‌شود که به مرور زمان طول عمر موتور شما کم شود و در نتیجه احتمال بروز سوختگی رخ دهد. فلذا از این رو توصیه به استفاده از دور تند موتور پیشنهاد نمی‌شود.

با این توضیحات بیان شده در باب موتور کولر آبی و نحوه کارکرد آن می‌توان بدین که یکی از علل سوختگی موتور های کولر، کاهش طول عمر آن بر اساس استفاده از دور تند این قطعه است، اشاره داشت. البته که به مرور زمان در اثر استهلاک نیز شاهد کاهش طول عمر کولر و سپس احتمال بروز سوختگی و یا حتی کار نکردن این قطعه خواهید بود.

البته که عوامل اصلی و مهم دیگری در این زمینه تاثیر دارند که در ادامه این مطلب گردآوری شده بدان اشاره نموده ایم تا بدانید که مهمترین عللی که سوختگی موتور کولرهای آبی را به دنبال دارد، چیست.

علت سوختگی موتور های کولر آبی چیست؟

همان طور که می‌دانید قلب تپنده و قطعه اصلی هر کولر، موتور آن است که احتمال سوختگی آن بر اثر یک سری از مواردی رخ می‌دهد که عدم توجه به آن در حین سرویس و نصب شاید عاملی بر این زمینه باشد که به حتم باید از آن مطلع شوید.

البته که همان طور که بیان شده است بحث کاهش طول عمر موتور بر اثر استهلاک یا استفاده از دور تند نیز خود از مواردی است که سبب سوختن موتور کولر آبی می‌شود؛ اما نمی‌تواند به صورت سریع هم چون عواملی که بیان می‌گردد این واقعه را به همراه داشته باشد.

به همین جهت است که در این قسمت از متن قصد خود را بر این گذاشته ایم تا شما را با این علت سوختگی موتور های کولر آبی چیست، آشنا نماییم؛ پس با ما همراه باشید.

علت سوختگی موتور های کولر آبی چیست؟

خرابی پمپ آب در کولر های آبی

همان طور که می‌دانید یکی از قطعات اصلی در کولر های آبی پمپ آب یا همان واتر پمپ است که وظیفه رساندن آب به تمامی قسمت های پوشال یا پد را در کولر های آبی از طریق سه راهی توزیع کننده به همراه دارد.

اگر پمپ آب نتواند این وظیفه خود را به درستی انجام دهد و پوشال یا پد های کولر خشک بماند و محیط داخلی کولر خنک نشود، احتمال سوختگی موتور کولر وجود دارد و شاید همین است که در برخی از مقالات شنیده اید که حرارت زیاد محیط درون کولر آبی منجر به سوختگی موتور کولر می‌شود که همین حرارت زیاد به دلیل عدم آبرسانی مناسب به پوشال ها و گرمای موجود در فضای کولر است که رخ می‌دهد.

از این رو می‌توان گفت یکی از علل اصلی که به حتم برای نصب یا سرویس کولر باید بدان توجه داشته باشید تا از سوختن موتور کولر در امان باشید را می‌توان بررسی عدم خرابی پمپ آب در کولر های آبی بیان نمود.

نبود آب در کولر

از دیگر عللی که سوختن موتور کولر آبی را منجر می‌شود را می‌توان نبود آب در کولر بیان نمود. گاهی اوقات پمپ سالم است؛ اما آب به پوشال ها نرسیده و خشک هستند که دلیل این موضوع را می‌توان مواردی از قبیل قطع بودن آب، پارگی یا نشتی شلنگ ورودی آب، گرفتگی یا همان شوره بستن ورودی پمپ یا شلنگ، وجود کثیفی در کفی کولر بیان نمود که منجر شده تا کولر کار نکند و در نهایت سوختگی موتور کولر رخ دهد که به حتم در زمینه سرویس باید بدین مطالب توجه نمایید.

سفت یا شل بودن تسمه کولر

تسمه کولر یکی از اجزای کولر آبی است که به صورت کمربند V شکل وظیفه انتقال نیروی مکانیکی از موتور به کمپرسور کولر آبی را برعهده دارد. در صورت سفت یا شل بودن تسمه کولر، خنک سازی هوا با مشکل مواجه شده و به موتور کولر آبی فشار وارد می‌شود که این خود از مهمترین مسائلی است که منجر به سوختن موتور کولر می‌گردد.

مهمترین نشانه در باب وجود مشکل در تسمه کولر های آبی را می‌توان از صدای جیر جیر و گرم شدن هوای کولر به دست آورد و سریعا قبل از بحث سوختن موتور باید به سراغ تعمیر یا تعویض آن بروید.

خرابی شناور کولر آبی

از دیگر عواملی که منجر به سوختگی موتور های کولر آبی می‌شود را می‌توان خرابی شناور کولر آبی مطرح نمود. شناور یکی از قطعات قرار گرفته در کفی کولر است که میزان ورودی آب به داخل کولر را تنظیم می‌کند.

در صورت خرابی این قطعه این امکان وجود دارد که ورود آب به میزان کافی وارد کولر نشود و در نتیجه آب به پوشال ها نرسد که همین موضوع نیز سبب تولید گرما و سوختن موتور کولر می‌شود؛ پس تنظیم شناور یا تعویض آن را جدی بگیرید.

قرار داشتن کولر در آفتاب مستقیم

همان طور که بیان شد گرمای بیش از حد منجر به سوختن موتور کولر های آبی می‌شود؛ پس با این وجود قرار داشتن کولر در آفتاب مستقیم نیز می‌تواند از موضوعاتی باشد که مسبب سوختگی موتور کولر می‌شود. از این روست که پیشنهاد استفاده از سایبان برای کولر ها مطرح است تا بتوانید به طول عمر بیشتری از استفاده از موتور کولر برسید.

فرسودگی پوشال یا پد های کولر

یکی دیگر از عامل های که سوختن موتور را به دنبال دارد، فرسودگی پوشال یا پد های کولر است که باید در بازه زمانی مناسب تعویض شوند. برای پوشال ها تعویض سالانه و برای پد های سلولزی در کولر تعویض سه ساله آن پیشنهاد می‌شود.

در صورت عدم تعویض و فرسوده شدن پوشال ها و کم حجم شدن آن ها یا حتی پد در کولر امکان برون رفت هوای خنک به بیرون وجود دارد و یا حتی شوره گرفتن آن ها نیز مانع از جذب رطوبت بدان شده و در نتیجه شاهد هوای گرمی خواهید بود که این عوامل و عدم رسیدگی به آن سوختگی موتور کولر را به همراه دارد.

عدم روغن‌کاری قطعات

به دلیل وجود قطعاتی در کولر که به صورت متحرک بوده و به شکل پیوسته در حال فعالیت و حرکت هستند و به عنوان مفصل برای کولر کار می‌کنند باید در هر سرویس روغن کاری شوند تا بتوانند عملکرد مناسبی را از خود نشان دهند. در صورت عدم روغن‌کاری قطعات اصطحلاک آن زیاد شده و داغ شدن آن ممکن است بروز سوختگی موتور کولر را به دنبال داشته باشد.

البته که عدم اتصال درست سیم های برق کولر، خرابی فیوز و کلید کولر نیز از عواملی است که منجر به سوختن موتور می‌شود و کمتر به دلیل عدم این موضوعات برای سوختگی موتور بدان اشاره شده است.

با نشانه ها و علائم سوختن موتور کولر آبی آشنا شوید

درست است که دلایل ذکر شده در بالا به عنوان مواردی که منجر به سوختگی موتور می‌شوند، مطرح شده است؛ اما نشانه هایی در این زمینه وجود دارد که با توجه به آن ها می‌توانید از وارد شدن آسیب های بیشتر به کولر آبی جلوگیری نمایید و یا با توجه به آن سریعا به سراغ تعمیر یا تعویض موتور کولر بروید که در زیر بدان اشاره نموده ایم:

با نشانه ها و علائم سوختن موتور کولر آبی آشنا شوید

روشن نشدن موتور کولر

اگر در صورت روشن کردن کلید برق کولر آبی متوجه شوید که موتور کولر روشن نمی‌شود و یا به اصلاح کار نمی‌کند، باید به دنبال علل آن باشید که یکی از دلایل آن همین سوختن موتور است. البته که به غیر از این مورد عواملی چون قطع بودن فیوز برق، سیم کشی نادرست کولر آبی و یا مشکلات پمپ آب نیز از در این زمینه اثر دارند.

شنیدن صدای غیر عادی مانند هوم از موتور کولر

اگر با زدن کلید موتور کولر به جای روشن شدن این قطعه، صدایی شبیه هوم را شنیدید احتمالاتی نظیر سوختگی موتور، مشکلاتی مربوط به سیم پیچی و یا سفت بودن بیش از حد تسمه و یا سوختن خازن وجود دارد که باید آن را برطرف کنید.

عدم کارکرد دور تند موتور

زمانی که با زدن کلید سرعت یا دور تند موتور هیچ تفاوتی در عملکرد کولر رخ ندهد، در این صورت نیز احتمال سوختگی موتور مطرح است. البته که شاید در این زمینه خازن موتور آسیب دیده باشد و عدم رسیدگی به آن احتمال سوختن موتور را به همراه دارد؛ به همین جهت با برخورد به این موضوع سریعا باید به سراغ تعویض خازن بروید تا با هزینه کمتر به رفع این مورد دست یابید.

روشن و خاموش شدن موتور کولر

در صورتی که موتور کولر آبی نیم سوز باشد شاهد روشن و خاموش شدن موتور کولر خواهید بود که عدم رسیدگی به آن منجر به سوختن موتور می‌شود.

احساس لرزش در کولر آبی

در صورتی که کولر روشن است و کار می‌کند و در این حین شما احساس لرزش در کولر آبی دارید، احتمال اشکال و سوختگی موتور مطرح است که سریعا باید آن را بررسی کنید.

هوای کولر خنک نباشد

گاهی با وجود کار نمودن موتور و پمپ شما شاهد این هستید که هوای کولر خنک نیست که این موضوع خود علل مختلفی دارد که از جمله آن می‌توان به مواردی نظیر نادرست بودن تنظیمات تسمه و موتور اشاره نمود که عدم توجه به آن از علائم سوختگی موتور کولر است.

راهکار هایی برای رفع و جلوگیری از سوختن موتور کولر

با توجه به مواردی که منجر به سوختن موتور کولر آبی می‌شود و یا نشانه هایی که در این زمینه وجود دارد به حتم به دنبال راهکار هایی برای رفع و جلوگیری از سوختن موتور کولر هستید که در باب آن می‌توان توجه به نشانه های ذکر شده که از علائم سوختن موتور است و رعایت مواردی از قبیل نکات زیر را بیان نمود که کمک کننده به شما در این زمینه است.

  • بررسی صحت و سلامت پمپ موتور کولر آبی
  • در نظر گرفتن تسمه که نه شل باشد نه سفت
  • بررسی میزان آب موجود در کولر
  • روغن کای به موقع قطعات کولر
  • ایجاد سایبان برای دینام؛ بدین صورت که قابی پلاستیکی روی دینام قرار داده شود.
  • بررسی سالم بودن شناور کولر
  • تعویض و تمیز نمودن پوشال یا پد در کولر

راهکار هایی برای رفع و جلوگیری از سوختن موتور کولر

البته باید بدین موضوع نیز توجه داشته باشید که اگر شما هموطنان عزیز کولری را خریداری نموده باشید که کیفیت آن بالا باشد؛ یعنی متریال به کار رفته در تولید این محصولات از مواد و متریال درجه یک و مرغوب باشد به حتم زمانی موتور کولر شما دچار سوختگی می‌شود که عمر خود را نموده باشد؛ البته که باید تمامی نکات و ایمنی های ذکر شده برای عدم سوختگی کولر رعایت شده باشد.

به طور مثال شرکت کاوه کویر از تولیدکننده های برتر تولید و عرضه محصولات سرمایشی است که کیفیت محصولات آن به قدری بالاست که زبانزد خاص و عام گشته است و اولویت هر خریداری برای تهیه کولر های آبی چه از نوع فلزی و چه نوع کولر آبی سلولزی محصولات این چنین شرکتی است. محصولاتی که به همراه گارانتی با خرید از این مجموعه در اختیار شما قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *