مقالات کاربردی

مصرف برق کولر آبی و هر آنچه راجب به آن باید بدانید

مصرف برق کولر آبی و هر آنچه راجب به آن باید بدانید

همان طور که می‌دانید مدل ها و برند های متفاوتی از وسایل سرمایشی در ایران وجود دارد که بسته به محل زندگی شما انتخاب نوع کولر آبی یا کولر گازی صورت می‌گیرد. همان طور که از نام این سری از وسایل سرمایشی پیداست کولر آبی را به دلیل انجام عمل خنک کنندگی به وسیله آب بدین نام می‌شناسند.

همان طور که نوع کولر گازی را به دلیل استفاده از نوعی گاز سرد برای خنک سازی بدین نام معرفی می‌کنند. این که کدامین نوع کولر مناسب خرید شماست را می‌توان مربوط به آب و هوای منطقه زندگیتان دانست، بدین گونه که اگر آب و هوای محل زندگی شما خشک و گرم است نوع کولر آبی به دلیل ایجاد رطوبت در کنار خنک سازی بهترین انتخاب است.

در حالی که برای مناطق شرجی و مرطوب استفاده از کولر آبی مناسب نیست؛ چرا که رطوبت موجود در هوا بازدهی عمل خنک سازی را کم می‌نماید در حالی که منجر به مصرف برق و آب زیادی می‌گردد که در این صورت پیشنهاد خرید کولر گازی به شما داده می‌شود.

با این تفاسیر بیان شده به این دغدغه هموطنان در قالب این که مصرف برق کولر آبی و هر آنچه راجب به آن باید بدانید، پرداخته ایم تا بتوانید با در نظر گرفتن شناختی کامل از نوع کولر آبی و مقایسه آن با کولر گازی به غیر از بحث در نظر گرفتن شرایط اقلیمی با در نظر گرفتن دیگر موارد مورد نیاز برای خرید دست به انتخاب مناسب ترین کولر برای منازلتان بزنید؛ پس ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

عواملی که بر میزان مصرف برق کولر آبی تاثیر دارد؟

همان طور که بر شما مبرهن است هر وسیله الکتریکی میزان مصرف برق مشخصی را در بر دارد که بر اثر عوامل زیادی که بر روی آن تاثیر گذار است امکان تغییر این میزان مصرفی برق وجود دارد. این موضوع در باب کولر های آبی نیز صادق است و وجود دارد عواملی که بر میزان مصرف برق کولر آبی تاثیر دارد و ما در این مبحث بدان اشاره نموده ایم.

یکی از عاملین تاثیرگذار بر مصرف برق کولر های آبی را می‌توان قطعات مورد استفاده در این وسیله سرمایشی بیان نمود. قطعاتی نظیر الکتروموتور و پمپ آب از مواردی هستند که منجر به مصرف میزان بیشتری از برق در کولر می‌شود. البته که هر کدام متناسب با میزان عملکرد و زمان فعالیتشان میزان مصرف متغییری را به همراه دارند.

به غیر از این قطعات کاربردی و ملزم برای کولر آبی استفاده از تکنولوژی های جدید و به روز هم چون مبدل های اینورتر یا طراحی های جدیدی که منجر به کاهش استهلاک تسمه پروانه و موتور می‌شود را می‌توان از مواردی بیان نمود که منجر به تغییر میزان مصرف برق کولر آبی می‌شود.

با این تفاسیر می‌توان گفت که میزان مصرف برق کولر آبی به میزان بازدهی قطعات مورد استفاده یا تکنولوژی های جدید به کار رفته در آن بستگی دارد و این موضوع سبب شده تا شما شاهد میزان متغییری از مصرف برق کولر های آبی باشید.

به طور مثال با این تفاسیر می‌توان بدین که مصرف برق کولر های آبی پلیمری نسبت به نمونه کولر های آبی فلزی کمتر است بر اساس شکل طراحی جدید و استفاده از اینورتر در برخی از مدل های آن اشاره نمود.

البته استفاده از سری مسائلی نظیر استفاده از سایه بان برای کولر نیز خود از مواردی است که سبب شده تا شما را به سمت کاهش مصرف برق این سری از وسایل بکشاند؛ پس رعایت موارد این چنینی نیز به شما کمک می‌نماید تا مصرف برق کمتری را برای کولر آبی خود رقم بزنید.

البته راهکار های زیادی وجود دارد که شما را به سمت کاهش مصرف برق کولر آبی می‌کشاند که ما در ادامه این دست نوشته گردآوری شده بدان اشاره می‌نماییم.

مقایسه مصرف برق کولر آبی و گازی

به قطع این سوال در زمینه انتخاب نوع کولر آبی و گازی وجود دارد که به غیر از در نظر گرفتن شرایط اقلیمی بررسی مصرف برق کولر آبی و گازی نیز از موضوعاتی است که به حتم در انتخاب شما تاثیر دارد.

مقایسه مصرف برق کولر آبی و گازی

به طور مثال در برخی از مناطق گرم و خشک افراد به جای کولر آبی از نوع گازی استفاده می‌نمایند یا هر دوی این نوع وسایل سرمایشی در منازل آن ها وجود دارد و این که کدامین کولر مصرف برق کمتری را به همراه دارد از موضوعاتی است که به حتم ذهن شما را به خود مشغول نموده است و پاسخ آن را می‌توان بدین شرح بیان نمود:

در اصل یافتن پاسخ به این سوال، مصرف بهینه این سری از کولر ها را برای شما مشخص می‌نماید و قطعا واضح است که نمونه کولر های آبی مصرف برق پایین تری را نسبت به نوع کولر گازی به همراه دارند.

اما موضوعی که در این باره وجود دارد این سوال است که چرا با مصرف برق کمتر کولر های آبی باز هم افراد در مناطق گرم و خشک انتخابشان کولر گازی است که دلیل آن را می‌توان بازدهی بالای خنکای این سری از وسایل سرمایشی و سرعت بالاتر خنک سازی محیط به طور یکنواخت توسط این کولر ها را بیان نمود.

البته نباید از مکانیزم خنکای این کولر ها که بر مبنای گاز کار می‌کند نیز غافل شد که مناسب مناطقی است که با بحران کم آبی مواجه هستند. البته کارایی بهتر آن در مناطق شرجی نیز از مواردی است که در کنار مطالب بیان شده در بالا سبب شده تا با وجود میزان مصرف برق بیشتر کولر گازی نسبت به نوع آبی باز هم انتخاب بیشتر افراد کولر های گازی باشد.

البته که برخی با وجود این مطالب در باب کولر گازی باز هم ترجیحشان انتخاب کولر آبی است که صرفه جویی در مصرف برق را به همراه دارد. به طور مثال با کارکرد 10 ساعته کولر آبی در یک شبانه روز در طول یک ماه حدود یک ششم هزینه مصرف برق شما کاهش می‌یابد در حالی که در باب کولر گازی این مصرف برق با هزینه ای حدود 7 برابر بیشتر می‌شود.

بهترین روش های کاهش مصرف برق کولر آبی

همان طور که از توضیحات بالا به دست آمده انتخاب کولر های آبی با صرف کمترین میزان مصرفی برق و هزینه خرید، مقرون به صرفه در اوضاع جامعه امروزی است که اگر فردی قصد خرید آن را داشته باشد به دنبال بهترین روش های کاهش مصرف برق کولر آبی است تا بتواند از خرید خود بهترین بهره مندی را ببرد.

از این رو ما به بیان روش ها و خرید نوع کولر مناسب با این موضوع که بهترین مصرف برق را داشته باشد، برای شما پرداخته ایم تا بتوانید بر این اساس هم استفاده مناسبی از کولر آبی را داشته باشید و هم در مصرف برق آن صرفه جویی نمایید؛ البته که به نسبت نوع کولر گازی مصرف برق کمتری برای آن لحاظ شده است.

بهترین روش های کاهش مصرف برق کولر آبی

انتخاب کولر با گرید انرژی A

در زمان خرید کولر آبی به این مسئله توجه نمایید که لیبل برچسب انرژی آن دارای گرید A باشد؛ چرا که این رده از انرژی میزان مصرف برق کمتری را برای کولر شما به همراه دارد؛ البته که امروزه و بر اساس معیار های سنجش اندازه گیری، شما شاهد گرید انرژی D برای کولر های فلزی آبی خواهید بود که با معیار های جدید این گرید نیز کمترین میزان مصرف برق را دارد.

انتخاب کولر آبی سلولزی به جای کولر های پوشالی

در اصل کولر آبی سلولزی به دلیل استفاده از پد هایی از جنس سلولز بدین نام معرفی می‌شوند. این ایده نوین در کولر های آبی جایگزینی برای پوشال است که سبب شده تا نه تنها راندمان کولر آبی را بالا برد بلکه در میزان مصرف برق نیز صرفه جویی به عمل آورد. به همین جهت باید در میان کولر های آبی شامل کولر پوشالی و نوع کولر سلولزی اولین انتخاب شما نمونه کولر های سلولزی باشد.

توجه به محل نصب کولر آبی

یکی از روش های که پس از خرید کولر باید بدان توجه نمایید تا بتوانید مصرف برق کولر آبی را کاهش دهید را می‌توان توجه به محل نصب کولر آبی بیان نمود. بهتر است کولر آبی خود را در محلی قرار دهید که دور از معرض مستقیم نور خورشید و باد شدید باشد.

در صورت قرارگیری در این چنین فضایی بهتر است از سایبان برای حفظ کولر کمک بگیرید تا بتوانید در این صورت از مصرف برق بیشتر کولر جلوگیری نمایید و محیط خنک تری را داشته باشید.

عایق بندی محیط را فراموش نکنید

از دیگر راهکار های کم کردن مصرف برق در کولر که باعث جلوگیری از هدر رفت انرژی و خروج هوای خنک از محیط می‌شود را می‌توان عایق بندی محیط بیان نمود. در اصل منظور از این موضوع عایق بندی درب و پنجره ها است که نباید فراموش شود.

عدم استفاده همزمان از چندین وسایل گرمایشی

به حتم وقتی شما در فضای محیط منازلتان به سراغ پخت و پز می‌روید حرارت محیط بیشتر شده و در نتیجه کولر باید انرژی بیشتری را مصرف کند تا گرمای محیط خنک شود، به همین جهت توصیه عدم استفاده همزمان از چندین وسایل گرمایشی مطرح است تا دمای محیط بالا نرود و کولر بتواند با مصرف برق کمتری محیط را خنک نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *