مقالات کاربردی

چند صدای آبگرمکن که خبر از وجود مشکلی در آن می‌دهد؟

چند صدای آبگرمکن که خبر از وجود مشکلی در آن می‌دهد؟

همان طور که می‌دانید تامین آب گرم منازل توسط آبگرمکن ها انجام می‌شود و از این رو انتظار ما بر این است که وقتی به سمت استفاده از آب می‌رویم، آب سرد و گرم به راحتی در دسترس ما باشد؛ اما متاسفانه بعضی اوقات این امکان وجود ندارد و دلیل آن مشکلاتی است که برای این وسیله گرمایشی رخ می‌دهد.

یکی از این مشکلات و معضلات که افراد زیادی از آن شکایت دارند علت صدای آبگرمکن است که منجر به رنجش خانواده ها می‌شود. به همین جهت است که مقاله در دست توسط گروه مشاورین مجرب شرکت کاوه کویر با این موضوع که چند صدای آبگرمکن که خبر از وجود مشکلی در آن می‌دهد، را در این باره مطرح نموده ایم.

با ما همراه باشید تا بتوانید به بررسی دلیل سر و صدای آبگرمکن ها پی ببرید و با آشنایی با آن در برخی موارد به رفع آن دست بزنید یا در صورت یافتن این گونه مشکلات به سراغ تعمیرکار بروید و سریعا با بیان عیب آن به برطرف سازی آن دست بزنید تا بتوانید سریعا به آب گرم دسترسی یابید.

مشکلاتی که منجر به صدای آبگرمکن می‌شوند

همان طور که در ابتدا بدان اشاره نموده ایم یکی از مشکلات پدید آمده برای آبگرمکن ها، سر و صدایی است که منجر به آزار و اذیت برای شما می‌گردد و عدم توجه به آن منجر به قطعی آب گرم برای شما خواهد شد؛ از این رو در این مبحث قصد خود را بر این گذاشته ایم تا شما را با مشکلاتی که منجر به صدای آبگرمکن می‌شوند، آشنا نماییم.

عوامل مختلفی وجود دارند که منجر به سر و صدای آبگرمکن می‌شود؛ عواملی که در اصل هر کدام به منزله وجود مشکلی در آبگرمکن است که باید بدان توجه نموده و سپس به رفع آن دست بزنید. به طور کلی صدای زیاد آبگرمکن را می‎توان ناشی از موارد زیر بیان نمود:

 • تنظیم نبودن شیر برقی
 • خرابی سنسور های حرارتی یا پمپ
 • وجود رسوب در آبگرمکن
 • خرابی شیر احتراق یا شل شدن آن در آبگرمکن
 • عدم تنظیم فشار گاز و یا آب
 • وجود مشکل در پیلوت آبگرمکن
 • اختلال در فرآیند احتراق

 

موارد بیان شده در بالا از رایج ترین عللی است که سر و صدای آبگرمکن ها را به همراه دارد. گر چه وجود هر یک از این مشکلات صدای متفاوتی را در عملکرد آبگرمکن به گوش می‌رساند که باید در باب آن کارشناس باشید تا بتوانید به علت بروز هر یک از عیوب و مشکلاتی که مسبب این سر و صدا هستند، پی ببرید. از این جهت ما در ادامه این دست نوشته به رایج ترین صدا هایی که ممکن است با آن مواجه شوید و نشان از وجود مشکلی در آبگرمکن است، پرداخته ایم.

علت صدای تق تق آبگرمکن

اگر متوجه صدای تق تق در آبگرمکن خود چه از نوع آبگرمکن های ایستاده هستید چه آبگرمکن های دیواری، مهمترین علت آن رسوب گرفتن رادیاتور یا گرمای آن است. البته که باید در این باره برای بررسی دلیل صدای آبگرمکن به شکل تق تق موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید.

 • اگر فشار آب ورودی به آبگرمکن تنظیم نباشد؛ یعنی فشار ورودی کم یا زیاد باشد شما شاهد صدای تق تق آبگرمکن خواهید بود.
 • اگر آب ورودی به آبگرمکن بیش از حد سرد باشد نیز شما با صدای تق تق روبه رو خواهید بود.
 • وجود خرابی در شیر اطمینان آبگرمکن نیز منجر به ایجاد این چنین صدایی در آبگرمکن شما خواهد شد.
 • وجود رسوب در مبدل اولیه و ثانویه آبگرمکن ها نیز منجر به ایجاد صدای تق تق می‌شود.
 • لوله کشی نامناسب ساختمان یا خرابی پمپ آبگرمکن نیز از دیگر مواردی است که این چنین صدایی را در آبگرمکن ایجاد می‌نماید.
 • وجود مشکل در حسگر فشار آب و یا خرابی پمپ آبگرمکن نیز از مواردی است که منجر به تق تق نمودن آبگرمکن ها می‌شود.

علت صدای خس خس و هیس در آبگرمکن چیست؟

از دیگر صداهای آزار دهنده در آبگرمکن ها صدای خس خس کردن یا هیس است که علت بروز آن را می‌توان چه برای آبگرمکن های که منبع تامین گرمایش و انرژی آن از برق است یا گازی، یکسان است را به شرح زیر بیان نمود:

 • یکی از علل بروز این چنین صدایی را می‌توان تراکم گنجایشی این آبگرمکن ها بیان نمود که هنگام پر شدن مخزن آب گرم رخ می‎دهد.
 • تماس آب سرد با سطوح گرم مخزن آبگرمکن نیز از دیگر عاملین ایجاد صدای خس خس یا هیس در آبگرمکن است.
 • به طور کلی می‌توان پاسخ این سوال را که علت صدای خس خس و هیس در آبگرمکن چیست و در اصل مهمترین عامل ایجاد این چنین صدایی در آبگرمکن است را وجود نشتی در مخزن بیان نمود.

علت سوت کشیدن آبگرمکن

اگر صدایی که از آبگرمکن به گوش شما می‎رسد در اصل صدای سوت کشیدن آبگرمکن است علت آن را می‌توان مواردی چون عدم روغن کاری قطعاتی چون بلبرینگ یا وجود مشکلی در موتور پمپ آبگرمکن مطرح نمود.

در برخی موارد دیگر کشیده شدن هوا به داخل کوره در آبگرمکن و یا حتی مسدود بودن شیر آب ورودی به آبگرمکن منجر به ایجاد صدای سوت یا به عبارت ساده تر صدای جیغ کشیدن آبگرمکن می‌شود.

صدای انفجار آبگرمکن یا صدای ترکیدن

یکی از صدا های عجیب و غریب در آبگرمکن ها را می‌توان صدای انفجار آبگرمکن یا صدای ترکیدن بیان نمود. صدایی که علت بروز آن به دلیل تجمع بیش از حد رسوب در داخل آبگرمکن است. تجمع این رسوبات در قسمت زیرین آبگرمکن است که منجر شده تا شما صدایی چون صدای ترکیدن و انفجار را بشنوید.

بیشتر خانواده هایی که مناطق زندگی آن ها دچار سختی آب هستند با این چنین صدا هایی روبه رو می‌شوند؛ چون رسوب زیادی در درون آبگرمکن آن ها جمع می‌شود، بنابراین باید در مدت زمان کوتاهی به سراغ رسوب زدایی آبگرمکن که کار ساده ای است، بروید.

علت صدای زیاد آبگرمکن دیواری هنگام روشن شدن

دلایل ذکر شده در بالا از مواردی است که شما نه تنها در باب آبگرمکن های ایستاده بلکه در مدل های دیواری چه از نوع گازی چه برقی نیز گاها با آن مواجه می‌شوید؛ اما در باب نمونه هایی نظیر آبگرمکن دیواری امکان دارد که موقع روشن شدن با صدا هایی مواجه شوید که علت آن را می‌توان بروز موارد زیر بیان نمود:

 • یکی از علل صدای زیاد آبگرمکن دیواری هنگام روشن شدن را می‌توان خرابی شیر احتراق بیان نمود که راهکار برطرف ساختن آن تعویض شیر احتراق است.
 • دیگر علت بروز این چنین صدایی هنگام روشن شدن آبگرمکن های دیواری را می‌توان فشار زیاد گاز در مشعل بیان نمود که در این باره می‌توان با تنظیم فشار گاز این چنین مشکلی را به راحتی برطرف کرد.
 • سوختن بد شعله که ممکن است به دلیل جمع شدن گاز مونواکسید باشد نیز از دیگر علل ایجاد صدا هنگام روشن شدن آبگرمکن دیواری نوع مخزن دار است که برای رفع آن باید به سرویس دوره ای آبگرمکن ها پرداخت.
 • عدم تنظیم جهت و ارتفاع شعله نیز منجر به ایجاد صدای آبگرمکن دیواری هنگام روشن شدن می‌شود که توجه و تنظیم درست آن از بروز این چنین مشکلی جلوگیری می‌نماید.

چند نکته اساسی در باب رفع علت صدای آبگرمکن

همان طور که از گفته های بالا استنباط می‌شود علت اصلی شنیده شدن صدا های آبگرمکن دلایل مختلفی را دارد که اصولا نصب نامناسب، وجود عیوبی در قطعات و یا تنظیمات آبگرمکن است که منجر به شنیده شدن این صدا ها می‌شود.

بروز این چنین صدا هایی منجر به سلب آرامش شما خواهد شد و عدم توجه به آن منجر به خرابی آبگرمکن شما می‌شود و شاید همین است که به شما توصیه می‌شود سریعا با مواجه با این چنین صداهایی به سراغ رفع مشکلات آن بروید.

در این باره باید به چند نکته اساسی در باب رفع علت صدای آبگرمکن توجه داشته باشید که شامل موارد زیر است و توجه به آن سبب شده تا از بروز این چنین مشکلی در امان باشید و یا در صورت مواجه با آن باید به سراغ برطرف سازی آن بروید.

 • نصب درست آبگرمکن دیواری
 • شناخت قطعات معیوب و تعمیر یا تعویض آن
 • تعمیر یا عیب یابی آبگرمکن توسط افراد متخصص

 

چند نکته اساسی در باب رفع علت صدای آبگرمکن

شاید باور نکنید؛ اما خرید یک آبگرمکن باکیفیت و قیمت مناسب نیز از موضوعاتی است که خود می‌تواند در کنار رعایت نکات نصبی و سالم بودن قطعات به شما کمک نماید تا از بروز این چنین مشکلی در آبگرمکن های خود در امان باشید.

از این رو پیشنهاد می‌شود که به حتم در باب خرید آبگرمکن به سراغ برند های معتبر و شرکت های تولید شناخته شده که امتحان خود را در این زمینه پس داده اند بروید که شرکت کاوره کویر یکی از آن هاست.

مجموعه ای که خرید بهترین مدل های آبگرمکن را با قیمت مناسب به دلیل فروش بدون واسطه و مستقیم برای شما مهیا نموده است. خریدی که هم به صورت حضوری و هم به شکل آنلاین مهیا شده است تا شمابتوانید به هر قسم که می‌توانید بدین محصولات دست یابید.

البته که برای نصب آبگرمکن ها نیز به دلیل رعایت نکات لازم در عدم به وجود آمدن مشکلات باید از نصاب معرفی شده این شرکت برای نصب آبگرمکن ها یاری جویید تا بتوانید از ضمانت دو تا سه ساله این محصولات نیز بهره مند شوید.