مقالات کاربردی

آشنایی با قطعات و اجزای تشکیل دهنده کولر آبی

lazy
22 / 100

یکی از دستگاه های سرمایشی حال حاضر جامعه که در بیشتر خانه ها به ویژه مناطقی که آب و هوای خشک دارند، مشاهده می‌کنید، کولر آبی است. کولری که با دریافت هوای خشک محیط بیرون به داخل کولر و تماس با آب موجود در فضای کولر خنک و مرطوب شده و سپس به منظور خنک سازی به محیط داخلی منازل فرستاده می‌شود.

شاید همین مطلب بیان شده به عنوان یک از عدله ای است که سبب شده تا کولر آبی را قابل استفاده در مناطق مرطوب ندانند؛ چرا که رطوبت هوای موجود در این مناطق مانع جذب رطوبت و خنکای داخل کولر می‌شود.

این وسیله سرمایشی که با ورود موج گرما به کشور به ویژه مناطقی چون کاشان نیازمند راه اندازی یا سرویس است را می‌توانید بدون نیاز و تماس با سرویس کار به راحتی با آشنایی با قطعات و اجزای تشکیل دهنده کولر آبی و در نظر گرفتن و رعایت نکات ایمنی به جهت خطر بر ق گرفتگی خود در منازل انجام دهید؛ البته به شرطی که به طور کامل اطلاعات خود را در این زمینه ارتقا دهید که در این راستا مقاله در دست برای شما هموطنان عزیز تهیه شده است.

مقاله ای که با مطالعه آن می‌توانید نه تنها بحث راه اندازی و سرویس کولر بلکه در صورت خرابی و نیاز به تعمیر نیز به راحتی خود دست به اقدام شوید، بدون این که بخواهید هزینه های اضافی چون هزینه سرویس کار را پرداخت نمایید.

البته باید بدانید به دلیل این که کولر آبی فلزی دارای سیستم پیچیده ای نیست، شما می‌توانید با اطلاعات بیان شده در زیر به راحتی بدون داشتن تخصص و مهارت به عنوان یک سرویس کار اقدام به نصب، تعمیر و یا حتی سرویس این سری از وسیله سرمایشی نمایید.

قطعات کولر آبی و هر آنچه راجب به آن باید بدانید

همان طور که در بالا بدان اشاره شده است، کولر های آبی دارای ساختار و قطعات پیچیده ای نیستند و شاید همین خود از عللی است که بدون نیاز به تخصص و با آشنایی جزئی با این قطعات به راحتی مسبب شده تا هر فردی اقدام به تعمیر، سرویس و نصب کولر آبی نماید.

کولری که فرایند خنک سازی آن از طریق دو عملیات گردش هوا و گردش آب انجام می‌گردد، بدین گونه که هوای گرم توسط کولر جذب و با آبرسانی داخل کولر خنک سازی انجام شده و سپس به فضای داخلی منازل هوای خنک فرستاده می‌شود. در اصل این فرایند ها از طریق قطعات داخلی موجود در کولر آبی انجام می‌شود. قطعاتی که در کولر آبی شامل قطعه های الکتریکی، مکانیکی و ثابت هستند و هر کدام وظیفه ای را به عهده دارند که در کنار یکدیگر خنک سازی را انجام می‌دهند.

water cooler working method

به طور مختصر می‌توان در باب قطعات الکتریکی کولر به قسمت های موتور، پمپ کولر و جعبه تقسیم اشاره نمود و قسمت مکانیکی آن را شامل شناور، پولی های کولر آبی، تسمه، پروانه، یاتاقان دانست. در باب اجزای قرار گرفته به عنوان قطعه های ثابت این کولر می‌توان بدنه، پوشال، شبکه آبرسانی و شیر تخلیه را بیان کرد که در کنار یکدیگر و درستی انجام هر قطعه به وظیفه خود فرایند خنک سازی انجام می‌شود.

به همین جهت است که در این مبحث قصد خود را بر این گذاشته ایم تا قطعات کولر آبی و هر آنچه راجب به آن باید بدانید را مطرح نماییم تا بتوانید به آسانی و مطالعه آن نه تنها به شناخت کولر آبی بلکه روش های سرویس و تعمیر آن نیز دست یابید.

قطعات الکتریکی کولر آبی را بشناسید

به طور کلی یکی از اجزای اساسی و مهم در کولر ها را می‌توان همین قطعات الکتریکی کولر آبی بیان نمود؛ چرا که از طریق برق، انرژی لازم برای حرکت را در کولر ایجاد می‌نماید و بر اساس آن کولر روشن شده و کار خواهد کرد. از سری اجزای قرار گرفته در این دسته بندی از کولر را می‌توان به شرح زیر بیان نمود:

موتور کولر

یکی از اجزای اصلی کولر های آبی که به عنوان قلب تپنده کولر شناخته می‌شود را می‌توان موتور کولر یا همان دینام معرفی نمود. قطعه ای که وظیفه دریافت انرژی الکتریکی را بر عهده دارد و به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند و این تولید انرژی است که سبب روشن شدن کولر می‌شود و عدم وجود آن در کولر به هیچ وجه این وسیله را روشن نمی‌کند.

موتور های کولر آبی معمولا دو سرعته هستند؛ یعنی دارای دور تند و دور کند بوده که بسته به هوا و محیط می‌توانید از هر یک از دور های ذکر شده برای خنک سازی استفاده نمایید. هر چند که دور تند این کولر ها به دلیل نیاز به قدرت بیشتر به طبع مصرف برق بالاتری را شامل می‌شود.

water cooler engine 1

پمپ اصلی ترین اجزای کولر آبی

پمپ به عنوان یک وسیله آب رسان در کولر ها از مهمترین و اصلی ترین اجزای کولر آبی به شمار می‌رود. وظیفه این قطعه در کولر مکش آب دورن کفی بوده که بر روی واسطه های تبخیری شامل پوشال در کولر فلزی آبی و پد سلولز در کولر های سلولزی آبی، آب را پخش می‌کند.

این قطعه الکتریکی با کمک قطعاتی چون پروانه، کفی پمپ، کلاهک پمپ و خروجی شلنگ پمپ با آب است که همکاری نموده و سبب می‌شود تا آب درون تشتک کولر آبی به سیستم تقسیم کننده آب منتقل شود.

در اصل قبل از شروع به کار کولر و زدن موتور برای روشن نمودن آن در ابتدا کلید پمپ یا واتر پمپ زده می‌شود و عملیات خیس نمودن پد یا پوشال صورت می‌گیرد و بعد از آن است که باید به سراغ موتور کولر برای روشن نمودن آن بروید تا عملیات خنک سازی انجام شود.

water cooler pump

جعبه تقسیم برق کولر آبی

یکی دیگر از اجزای الکتریکی کولر را می‌توان جعبه تقسیم برق کولر آبی معرفی نمود که با ورود برق منبع به آن و انتقال به سایر قطعات چون موتور و پمپ شروع فعالیت کولر را به همراه دارد. نکته مهمی که در باب این قطعه وجود دارد قرار گرفتن آن در محلی خشک و به دور از آب به همراه بررسی اتصالات سیم های برق موجود در این جعبه است که باید بدان توجه داشته باشید.

water cooler power distribution

آشنایی با اجزای مکانیکی کولر آبی

در اصل قطعات مکانیکی کولر با دریافت انرژی حرکتی از اجزای الکتریکی دست به دست هم می‌دهند تا هوای خنک ایجاد شده را به محیط بیرون منتقل کنند. در اصل اجزای مکانیکی کولر آبی را می‌توان شامل تسمه، پولی، شناور، یاتاقان و پروانه بیان نمود که بهترین روش نگهداری و سرویس آن روغن کاری به موقع این قسمت هاست. در باب اطلاعات بیشتر در زمینه این قطعات با ما همراه باشید.

شناور کولر آبی

شناور یکی از قطعات مکانیکی به شمار می‌رود که شاید در برخی از معرفی ها به عنوان اجزای ثابت کولر نیز آن را معرفی نمایند. در اصل وظیفه این قطعه وصل و قطع کردن ورود آب به داخل تشتک است.

شناور کولر آبی بدین شکل عمل می‌نماید که وقتی تشتک خالی باشد شناور در پایین ترین حد خود قرار دارد تا زمانی که تشتک کولر پر شود و شناور به صورت خودکار جریان را قطع کند. هر بار که آب تشتک کم شود شناور پایین می‌آید تا دوباره عمل پر شدن انجام شود.

اگر شناور کولر تنظیم نباشد ورود بیش از حد آب منجر به سرریز شدن آب ورودی به تشتک می‌شود یا برعکس اگر کمتر از حد نیاز آب وارد کولر شود در این صورت پوشال یا پد سلولزی خیس نشده و باد خنکی را حس نخواهید کرد.

floating water cooler

پولی های کولر آبی

از دیگر اجزای مکانیکی کولر های آبی را می‌توان پولی معرفی نمود که عملکرد آن به حرکت درآوردن پروانه است. در اصل پولی های کولر آبی دو دسته هستند، پولی های کوچک متصل به موتور و پولی های بزرگ متصل به پروانه که پیچیده شدن تسمه به دور آن منجر به حرکت و چرخش پروانه می‌نماید. بهتر است در حین سرویس حتما این قطعه را روغن کاری نمایید تا از شر صدای بلند حین چرخش کولر در امان باشید.

foley water cooler

تسمه

یکی از اجزای مکانیکی که منجر به حرکت پولی بزرگ و در نهایت چرخش پروانه است را می‌توان تسمه معرفی نمود. تسمه به دور پولی کوچک متصل به موتور و پولی بزرگ می‌چرخد و انرژی حرکتی را از موتور به پروانه منتقل می‌کند.

هنگام سرویس و نصب این قطعه باید توجه داشته باشید که قرار گیری تسمه نه باید بیش از حد سفت باشد و نه بیش از حد شل؛ چرا که در این صورت منجر به ایجاد صدای آزاردهنده و سپس پارگی خواهد شد.

cooler belt

پروانه

قطعا دیده اید که در مرکز کولر مخزن حلزونی شکلی وجود دارد که پروانه درون آن قرار دارد. با چرخش پروانه کولر آبی، باد تولید شده از طریق کانال وارد ساختمان می‌شود. در صورت عدم تنظیم پروانه و حرکت نادرست آن درصد بالایی از قدرت موتور هدر می‌رود.

بالانس نبودن فن یا همان پروانه کولر منجر به ایجاد لرزه در بدنه کولر می‌شود به همین جهت بررسی این قطعه مکانیکی در سرویس کولر باید حتما صورت گیرد تا در صورت خرابی پروانه به حتم آن را تعویض کنید.

water cooler propeller

یاتاقان

یاتاقان یا همان یاتاقان شفت که شما شاهد آن در سری کولر های آبی فلزی خواهید بود، قطعه های فلزی و دایره ای شکلی هستند که وظیفه روان نمودن حرکت پروانه ها را برعهده دارند و به واسطه این قطعه از کولر است که چرخش راحت تر صورت می‌گیرد.

blue cooler bearing

قطعات ثابت کولر آبی کدامند؟

یک سری از قطعات و اجزایی در کولر وجود دارند که نه جزو اجزای مکانیکی هستند نه الکتریکی و به همین جهت به عنوان جزو ثابت سری کولر های آبی معرفی می‌شوند که خود در بردارنده یک سری از قسمت هایی است که به عنوان قطعات ثابت کولر آبی معرفی می‌شود.

بدنه کولر

در اصل یکی از قسمت های تشکیل دهنده هر کولر بدنه آن است. بدنه ای که از 4 ستون یا پنجره و یک کفی و سقف تشکیل شده است. بدنه ای که امروزه با جنس بهترین فلز تولید می‌شود و مقاومت بالایی در برابر با تغییرات آب و هوایی دارد.

به منظور عمر طولانی تر بدنه کولر پیشنهاد می‌شود که قسمت هایی که دچار رنگ پریدگی هستند را ترمیم نمایید و اگر کفی کولر دچار پوسیدگی شده و یا سوراخی در آن وجود دارد سریعا باید عایق شود.

water cooler body

پوشال یا پد کولر

از دیگر اجزای ثابت کولر های آبی را می‌توان پوشال برای سری کولری های آبی فلزی و نوع پد سلولز برای نمونه کولر های سلولزی آبی بیان نمود. رشته هایی مشبک و توری که بر روی دریچه های کولر نصب می‌شوند و با خیس شدن این قطعه است که باد خنکی از کولر را حس می‌کنید.

بهتر است با توجه به آب منطقه خود پوشال ها به طور سالانه یا هر دو سالی یکبار تعویض شود و در نیاز به سرویس مورد شستشو قرار گیرد تا مانع از تجمع میکروب و آلودگی شود. در باب پد های سلولزی عمر طولانی تری نسبت به تعویض آن نسبت به پوشال ها را شاهد هستیم.

water cooler bag

شیر تخلیه

یکی از قطعه های تعبیه شده در قسمت کفی کولر به عنوان اجزای تشکیل دهنده ثابت کولر را می‌توان شیر تخیله معرفی نمود. در صورت پر شدن بیش از حد کولر از آب از این طریق آب اضافی خالی می‌شود.

cooler drain valve

شبکه آبرسانی کولر یا سیستم لوله کشی

یکی از اجزای ثابت هر کولر آبی را می‌توان شبکه آبرسانی کولر یا سیستم لوله کشی بیان نمود. در اصل این شبکه آبرسانی در زیر سقف کولر قرار دارد و آب را از طریق واتر پمپ و شلنگ انتقال به لوله های توزیع و پخش بر روی پوشال منتقل می‌کند.

در اصل این قطعه به منظور خیس نمودن و انتقال آب به قسمت های پوشال یا پد کولر است و باید در زمینه سرویس آن به عدم گرفتتی و رسوب لوله ها و شبکه آبرسانی دقت شود تا به خوبی عملیات خیس نمودن انجام شود. تنظیم درست این شبکه لوله ای برای دریافت خنکای بیشتر از کولر را نیز نباید فراموش کنید.

با شناخت هر یک از این اجزای تشکیل دهنده کولر آبی که در بالا بیان شده است شما به راحتی می‌توانید به راه اندازی و سرویس کولر های خود دست بزنید، بدون این که بخواهید به سراغ سرویس کاری بروید که هزینه هایی را در این زمینه از شما دریافت می‌کند.

آیا قطعات موتور کولر آبی قابل تعویض و تعمیر هستند؟

با اطلاعات بیان شده در بالا شاید سوالی که در زمینه سرویس و تعمیر این نمونه از کولر های آبی ذهن شما را مشغول نموده باشد این پرسش که آیا قطعات موتور کولر آبی قابل تعویض و تعمیر هستند، باشد که پاسخ بدان بسته به در نظر گرفتن یک سری از مسائلی است که در زیر بیان نموده ایم.

به طور کلی امکان تعویض قطعات کولر آبی در بیشتر مواقع امکان پذیر است؛ اما در صورتی که قطعه و اجزای تشکیل دهنده کولر ارزش تعمیر نداشته باشد، بهتر است به سراغ تعویض بروید؛ به طور مثال اگر اجزایی چون تسمه و پولی دچار مشکل شده باشد ارزش تعمیر وجود ندارد و توصیه می‌شود برای تعویض آن اقدام نمایید.

در حالی که اگر موتور کولر شما دچار آسیب شده باشد، بهتر است در وهله اول به سراغ تعمیر و تعویض قطعات درون موتوری باشید تا به فکر تعویض چون هزینه تعمیر به حتم کمتر از تعویض این قطعه از کولر خواهد بود.

البته که باید توجه داشته باشید بهتر است در زمینه خرید کولر محصولی را انتخاب نمایید که کیفیت بالایی را نه تنها از نظر بدنه بلکه به جهت قطعات مصرفی در بر داشته باشد تا بتوانید به راحتی از کولر خریداری شده تنها با سرویس به موقع آن استفاده نمایید.

شرکت کاوه کویر از برترین های تولیدی وسایل سرمایشی است که توانسته در این زمینه به ویژه عرضه محصولاتی چون کولر آبی هم از نوع سلولزی و هم از نوع فلزی نیاز هموطنان را برطرف سازد و در راستای مشاوره بیشتر قبل از خرید و یا حتی سرویس این محصولات شما را راهنمایی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *